Zwyczaje walentynkowe na świecie i muza do tańczenia przy świecach :)

Dzisiaj z okazji Walentynek kilkanaście miłosnych utworów do tańczenia przy świecach albo w kuchni 🙂

http://www.youtube.com/watch?v=cqegv4qoEdo#t=51

 

oraz walentynkowe zwyczaje w różnych krajach:

Anglia

Dzieci przebierają się za dorosłych, odwiedzają kolejne domy i śpiewają romantyczne piosenki.  Do popularnych upominków należą kartonowe serca z postaciami Romea i Julii.

Austria

Młode pary przy akompaniamencie orkiestry dętej, przejeżdżają w przez miasto przystrojonymi dorożkami. Każda z par otrzymuje od miasta pieniądze, a panna młoda bukiet. W miastach odbywają się uliczne pochody.

Brazylia

Ponieważ 14 lutego obchodzony jest hucznie karnawał, więc Święto Zakochanych zostało tam przeniesione na 12 czerwca.

Czechy
Mają Dzień Zakochanych aż dwa razy w roku, 14 lutego i 1 maja.

Dania
Dawniej przesyłano sobie przezroczyste kartki zrobione z bibułki, na których pod światło  można było odczytać imię ukochanego. Obecnie popularnym zwyczajem jest przesyłanie dowcipnego, rymowanego listu, pisanego samodzielnie przez mężczyzn. Listy dostarczane są bez podpisu. Ta, która odgadnie od kogo dostała list, otrzyma na Wielkanoc mnóstwo słodyczy.

Finlandia

Nie obchodzą Dnia Zakochanych, tylko „Dzień Przyjaciół”

Francja

Walentynki to święto narodowe i dzień wolny. Nie wysyła się kartek tylko bukiet kwiatów z bilecikiem. Zakochani udają się na kolację lub do teatru.

Hiszpania

Prezenty mają charakter bardziej praktyczny i użyteczny. Panie otrzymują sprzęt AGD, pralki, zmywarki, lodówki. Panowie sprzęt komputerowy, audio-video, gry.

Holandia

Walentynki obchodzą masowo. Wręczają sobie prezenty w kształcie serca, a restauracje mają w ten dzień przyciemnione, nastrojowe światło.

Indie

Wśród młodzieży Walentynki stają się coraz popularniejsze. Jednak ortodoksyjni Hindusi nie akceptują tego święta.

Irlandia

14 lutego traktuje się nie jako dzień do wyznania miłości, ale okazania sympatii koleżankom i kolegom poprzez złożenie im życzeń.

Japonia, Korea Południowa, Chiny

Walentynki są tu bardzo popularne. W tym dniu to panie obdarowują mężczyzn czekoladkami, nie tylko jako dowód miłości. Dostają je wszyscy, których się lubi. Jako wyraz miłości kobiety dają własnoręcznie wykonane ciastka w kształcie czekoladowego serca, natomiast wyraz sympatii kupione czekoladki.
Kobiety dostają od swoich partnerów bieliznę lub czekoladki, jednak ma to miejsce dopiero w marcu, kiedy jest tzw. Biały Dzień.

Malezja
Zakochana para, która się zdecyduje na zabawę w „więźniów miłości”, zakuwana jest w kajdany na cały tydzień  Jeżeli wytrwają czeka ich sowita nagroda pieniężna.

Meksyk
Największą popularnością cieszy się zwyczaj obdarowywania ukochanej osoby kwiatami i gadżetami w kształcie serca. Wszystko musi być czerwone.

Niemcy

Tutaj symbolem Walentynek są czerwone róże oraz czekoladowe lub piernikowe słodycze w kształcie serca lub czekoladki marcepanowe w polewie z mlecznej czekolady. Pierniki są lukrowane i mają narysowane miłosne wzorki. Tradycyjnie pary chodzą na uroczysta kolacje w lokalu.

Norwegia

Święto nie jest obchodzone hucznie, ale miłym gestem jest wspólna kolacja czy wręczenie partnerce bukieciku kwiatów.

Polska

Zakochani wymieniają się gadżetami w kształcie serca. Popularne są także wspólne wyjścia do restauracji lub kawiarni.

Szwecja

O tym dniu powiedzą „Alla hjartans dag”, czyli „Święto wszystkich serc”. Jednak nie jest ono jakoś hucznie obchodzone.

Tajlandia

 14 lutego stał się ulubionym dniem do zawierania małżeństw.

Umbria

W niedzielę poprzedzającą Święto Zakochanych odbywa się Święto Zaręczyn. Setki par z różnych zakątków świata zgromadzone przy grobie św. Walentego ślubują sobie miłość i wierność do czasu połączenia węzłem małżeńskim.

 

USA
Właśnie tutaj, w roku 1848 powstał zwyczaj wysyłania kartek walentynkowych. Obecnie otrzymują je wszyscy, którzy cieszą się czyjąś sympatią. Oprócz kartek popularnym prezentem są czekoladki w kształcie serca lub przynajmniej z odpowiednimi motywami na opakowaniu i czerwone róże. W sklepach dostępne są także poradniki z grami na ten dzień.

W szkołach w tym dniu są luźne lekcje walentynkowe.

Walia

W dniu Walentynek zakochani obdarowywali się drewnianymi łyżeczkami, zdobionymi w motywy serduszek, kluczy i kłódeczek. Przesłanie było jasne „Otwórz moje serce!”.

Włochy

Rozpowszechnił się tutaj zwyczaj obdarowywania ukochanych czerwonymi ubraniami i bielizną.

Kreatywne walentynki

 

Zapisz się, aby nie przeoczyć żadnego wpisu

raz w tygodniu (w poniedziałek) dostaniesz przeglądLubię komentarze, więc nie krępuj się, pisz ile wlezie, nie ma limitów, a czasem są nagrody dla najbardziej aktywnych 🙂

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *