Wymówki – porada5 – nie jestem ważny

Możesz mieć wiele na głowie, ale dlaczego uważasz, że nie jesteś ważny. Zwykle tak myślą rodzice małych dzieci. Jednak póki sam o siebie nie zadbasz i nie będziesz w dobrej kondycji psychicznej i fizycznej, nikomu nie zdołasz pomóc.

Zastanów się, jak często masz czas tylko dla siebie. Z reguły masz tak wiele do zrobienia, że zapominasz o sobie i pracujesz do wyczerpania. Jednak, czy to jest dobry układ, abyś Ty (najważniejsza osoba), był na końcu swojej listy z priorytetami? Czy nie powinieneś przede wszystkim zadbać o swoje zdrowie. Może jesteś osobą, która stawia potrzeby innych na pierwszym planie,a siebie deprecjonuje. W takiej sytuacji myślisz pewnie, że to egoistyczne podejście, stawiać siebie przed innymi. Nie chodzi tu o to, aby nikomu nie pomagać. Oczywiście, że pomagać, ale najpierw zadbać o siebie. Bo zobacz. Jeśli jesteś na przykład rodzicem i w natłoku swoich obowiązków nie masz już czasu dla siebie. Nie masz czasu się odprężyć, odpocząć, odstresować. Jak długo możesz pociągnąć w takim stanie. Może nawet rok lub dwa, jednak jeżeli okaże się, że Twój organizm się zbuntuje i dostaniesz zawału serca? Co wtedy zrobią Twoje dzieci? Czy nie lepiej dbać o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne na bieżąco?

Zauważ, że nie chodzi o to, aby teraz nagle całymi dniami się wylegiwać i nic nie robić, ale o to, aby każdego dnia znaleźć przynajmniej półgodziny tylko dla siebie. Wprowadzając to w życie, nie tylko będziesz zdrowszy, ale także bardziej szczęśliwy i zadowolony z życia.

Własne szczęście i zdrowie powinno być priorytetem w życiu. Jak można skutecznie działać na rzecz szczęścia innych, jeśli brakuje go u siebie? Jedynie poprzez zapewnienie sobie szczęścia, będziesz w stanie skutecznie pomagać innym.

Jest takie powiedzenie „Nie można komuś dać tego, czego nie ma”, ma tutaj ogromne znaczenie. Inaczej mówiąc, nie można dbać o kogoś dobrze,jeżeli nie umiesz zadbać o siebie.

Nie powinieneś czuć się winny stawiając siebie jako priorytet. Będąc szczęśliwym emanujesz radością i zarażasz innych.

 

Jeśli jesteś zainteresowany poznaniem dodatkowych 20 wymówek, z których być może w ogóle nie zdajesz sobie sprawy, zapisz się:

Comments

comments

4 thoughts on “Wymówki – porada5 – nie jestem ważny

 1. Hania napisał(a):

  Niestety tak to jest…

  1. Ludmiła Malicka napisał(a):

   Zawsze można zmienić swoje przekonania. Każdy jest ważny i może zacząć działaćlub zrobićcoś dla siebie

 2. Patryk napisał(a):

  Ciekawi mnie czy ludzie w średniowieczu, traktowali wymówki i porażki w taki sam sposób jak dzisiaj?!

  pewnie nie

  Dzisiaj jest większy postęp a dodatkowo żyjemy w erze informacji, więc i powody wymówek poszły na przód 😛

  1. Ludmiła Malicka napisał(a):

   Trudno powiedzieć, jak było to w średniowieczu, jednak już starożytni mieli do powiedzenia coś na ten temat.
   Ajschylos- Nikt nie jest tak stary, aby nie mógł się jeszcze czegoś nowego nauczyć.
   Heraklit z eFEZU – Kto nie dąży do rzeczy niemożliwych, nigdy ich nie osiągnie.
   Horacy – Korzystaj z dnia. Jutro jeszcze dniem nie jest.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *