Wymówki – porada3 – nikt nie rozumie

Większość ludzi chce czuć się zrozumianymi. To jest kuszące, aby Twoi bliscy potrafili czytać w myślach i domyślali się,o co Ci chodzi. Niestety w większości przypadków jest to niemożliwe, ponieważ każdy wzrastał w innym otoczeniu i zdobywał inne doświadczenia. Dlatego taka sama sytuacja, czy zachowanie dla każdego może znaczyć co innego. Ponadto każdy ma swoje problemy do rozwiązania i nikomu się nie chce domyślać, zwłaszcza, że jest to raczej mało skuteczne.

Dlatego ważna jest dobra komunikacja, czyli jeżeli chcesz, żeby inni Cię rozumieli, jasno im powiedz, o co Ci chodzi. Nie bądź zniecierpliwiony lub zdenerwowany, gdy ktoś od razu nie zrozumie. Postaraj się wyjaśnić w zrozumiały sposób, powiedz o swoich emocjach i oczekiwaniach.

Wyobraź sobie taką sytuację. Ania jest nieśmiała i rozmawia ze swoim przyjacielem Darkiem. Ania miała problem, którego się wstydziła. Kiedy próbowała o nim powiedzieć przyjacielowi, mówiła coraz ciszej i ciszej. Darek nie był w stanie usłyszeć słów, które wypowiadała Ania, więc się pochylił w jej stronę, aby lepiej słyszeć. Jednak to jeszcze bardziej onieśmieliło Anię. W takiej sytuacji Darek odpowiedział, że nie może jej zrozumieć, a Ania poczuła się stłamszona i osamotniona ze swoim problemem. Nawet nie przyszło jej do głowy, że przyjaciel po prostu nie usłyszał co mówiła.
Podobna sytuacja może się zdarzyć w głośnym miejscu, na przykład na imprezie.

Jeśli osoba,z którą chcesz porozmawiać jest właśnie zajęta, zmęczona lub spieszy się, czy ogląda jakiś film, to nie jest najlepszy czas na rozmowę.

Czasami niektórzy uważają,że łatwiej im się zwierza po alkoholu, jednak to może mieć wpływ także na uzyskaną odpowiedź.
Pamiętaj, chcesz być dobrze zrozumiany, wyrażaj się jasno.

Jeśli na przykład powiesz, że masz zły nastrój. To może nie być zrozumiane jako zachęta do dalszej rozmowy, ale jako ostrzeżenie, żeby Cię nie drażnić lub dać Ci spokój. Gdy będziesz siedzieć cicho w kącie,może to zostać zinterpretowane, że chcesz być sama lub,że się o coś dąsasz i musi Ci przejść. Jeśli powiesz natomiast, że Jesteś zdenerwowany tym co się zdarzyło w pracy i potrzebujesz zebrać myśli, to takie postawienie sprawy skłoni innych do słuchania i poznania szczegółów. Wtedy będziesz mógł opowiedzieć co się wydarzyło,co czujesz w związku z tym i co planujesz zrobić.

Jeśli masz wątpliwości, to warto poszukać ludzi, którzy mogą naprawdę pomóc. W zależności od problemu może to być lekarz, terapeuta,psycholog,czy coach. Dobrze porozmawiać z kimś, kto życzliwie posłucha i jeszcze zrobi to empatycznie. Poza tym, czasami łatwiej zwierzyć się komuś obcemu niż bliskiemu. W dobie internetu, nie musisz nawet ruszać się z domu, bo możesz to zrobić emailowo, telefonicznie lub dzięki komunikatorom.

Pamiętaj też, że jeśli rozmawiasz ze swoimi znajomymi, czy bliskimi,tonie wszyscy z nich muszą potrafić koncentrować na słuchaniu,ponieważ tego trzeba się nauczyć i wymaga to pewnego zaangażowania. Brak takich umiejętności nie oznacza braku chęci,tylko brak umiejętności.

Jeśli sam starasz się zrozumieć kogoś, najlepszym sposobem jest staranie się wczuć w sytuację i zobaczyć ją oczyma rozmówcy oraz upewniać się, czy dobrze rozumiesz.

W każdej sytuacji nie oczekuj, że ktoś ma szklaną kulę i domyśli się co czujesz, musisz mu to jasno powiedzieć. Na tym polega dobra komunikacja.

Jeśli jesteś zainteresowany poznaniem dodatkowych 20 wymówek, z których być może w ogóle nie zdajesz sobie sprawy, zapisz się:

Comments

comments

One thought on “Wymówki – porada3 – nikt nie rozumie

  1. Joanna napisał(a):

    Dokładnie… najlepszym rozwiązaniem zawsze może okazać się wizyta u lekarza. Ja nigdy nie miałam takich problemów, ale nie wykluczone, że zawsze mogę je mieć. pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *