Wpływ pozytywnych i negatywnych emocji

Liczne badania psychologii pozytywnej (Seligman & Csikszentmihalyi, 2000) pokazują, że pozytywne emocje mają wpływ na rozwój osobisty człowieka. Ponadto Barbara Fredrickson udowodniła, że nawet chwilowe pozytywne emocje, takie jak radość, zainteresowanie, zadowolenie, duma i miłości, mimo, że trwają jedynie krótki czas, rozszerzają możliwość działania ludzi i budują trwałe zasoby fizyczne i intelektualne oraz społeczne i psychologiczne. Inaczej mówiąc nawet krótkotrwałe działanie pozytywnych emocji, wpływa na trwałe zwiększenie kreatywności i motywacji. Ponadto pobudzają ciekawość świata i chęć własnego rozwoju, w celu dokonywania większych osiągnięć w przyszłości. Dlatego tak ważne jest, aby obracać się w pozytywnym otoczeniu, które cały czas stymuluje do działania i inspiruje. Podobnie dzieci wzrastające w środowisku akceptacji i miłości, mają większe szanse na bycie kreatywnymi i spełnionymi osobami w dorosłym życiu.

Przeprowadzone zostały badania na trzech grupach osób, którym puszczano krótkie filmy pokazujące zdarzenia nie wzbudzające emocji (grupa kontrolna), wzbudzające emocje pozytywne (grupa pozytywna) i negatywne (grupa negatywne). Po obejrzeniu odpowiedniego filmu każdy z uczestników miał uzupełnić zdania zaczynające się od „chciałbym”. Okazało, że osoby z grupy pozytywnej miały zdecydowanie większe plany niż te z grupy kontrolnej, natomiast z grupy negatywnej – mniejsze.

Podsumowując pozytywne emocje, nawet te krótkotrwałe dobrze wpływają na rozwój naszego mózgu i sposób postrzegania świata i swoich możliwości. Skoro krótkotrwałe emocje mają taki wpływ, to czego dopiero można się spodziewać po pozytywnym stylu życia.

Zresztą to, że pozytywne nastawienie i myśli potrafią w kilka sekund zmienić nasz nastrój jest już w tej chwili ogólne znane. Sam możesz to w prosty sposób sprawdzić, kiedy podczas gorszego dnia posłuchasz pozytywnej muzyki lub ktoś powie ci coś miłego, nastrój potrafi się zmienić niemal od razu na lepszy.

Naukowcy poszli jednak dalej. Skoro negatywne czy pozytywne emocje wpływają na nasz mózg, to może także wpływają na inne rzeczy np. na wodę, czy ryż. Masaru Emoto przeprowadził badanie na wodzie, do której mówił pozytywne rzeczy i drugim pojemniku z wodą, do której przemawiał źle. Pierwsza woda po zamarznięciu tworzyła piękne kryształki, a druga brzydkie. Stąd powstał pomysł z ryżem i eksperymentem przeprowadzonym na filmie. Nie był to mój pomysł, tylko znaleziony w sieci. Ponieważ rezultat opisany przy tym doświadczeniu był dla mnie zaskakujący, niewytłumaczalny i trudny do uwierzenia, postanowiłam sprawdzić to samodzielnie. Dla mnie nie było efektu wow i trudno powiedzieć jednoznacznie, że „dobry” ryż lepiej się zachowywał niż „zły”. Ten od złego przemawiania do niego nieco szybciej zaczął się psuć, co mogłoby być dowodem na zmiany wynikające z przekazywanych emocji, jednak po dwóch tygodniach oba ryże wyglądały nieciekawie. Może to wynika z tego, że nie potrafiłam z wystarczającym uczuciem przemawiać do ryżu 😉 Tak czy owak, może coś w tym jest. Sprawdźcie sami.

Zapisz się, aby nie przeoczyć żadnego wpisu

raz w tygodniu (w poniedziałek) dostaniesz przeglądLubię komentarze, więc nie krępuj się, pisz ile wlezie, nie ma limitów, a czasem są nagrody dla najbardziej aktywnych 🙂

Comments

comments

2 thoughts on “Wpływ pozytywnych i negatywnych emocji

  1. karolek napisał(a):

    Super artykuł.. 😉 zawsze brakuje tych emocji pozytywnych w codziennym życiu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *