Wielozadaniowość jest kosztowna i ogłupia

Wielozadaniowość

Zastanów się, czy czytając ten artykuł koncentrujesz się jedynie na nim, czy może robisz coś jeszcze, słuchasz muzyki, wysyłasz emaile, zaglądasz na Facebooka, a może grasz w coś na innej karcie przeglądarki?

Jeszcze do niedawna wielozadaniowość była postrzegana jako zwiększenie wydajności, bo przecież jesli robisz kilka rzeczy na raz, oszczędzasz czas. Jednak tak nie jest najnowsze badania wykazują , że przejście pomiędzy jednym zadaniem, a drugim wymaga przestawienia, a to powoduje starty w wydajności.

W obecnym świecie wszystko walczy o naszą uwagę: emaile, telefony, Facebook, komunikatory, wiadomości, reklamy. Odrywamy się od naszego głównego zadania i tracimy czas, aby do niego powrócić. Przeciętny człowiek sprawdza telefon około 150 razy dziennie, a pocztę kilkanaście. Jeśli jesteś na czymś skoncentrowany i coś Ci przerwie potrzebujesz od 15-45 minut, aby wrócić do poprzedniego poziomu skupienia i „wejścia w temat”. Czyli wydajność spada drastycznie. Z jednej strony wiec wielozadaniowość jest bardzo nieefektywna, a z drugiej zostało udowodnione naukowo, że nasze IQ przy wielozadaniowości spada trzy razy więcej niż przy paleniu marihuany, większa stres i ilość popełnianych błędów.

Kiedy mamy do czynienia z wielozadaniowością. Po pierwsze wtedy, kiedy wykonujemy więcej niż jedno zadanie w tym samym czasie, a po drugie, gdy mamy wykonać wiele zadań w bardzo krótkim odstępie czasu. Nasz mózg nie jest przystosowany do działania wielozadaniowego. Wykonuje jedno zadanie za drugim. Jeżeli mamy wytrenowany mózg, wtedy przechodzenie od jednego zadania do drugiego, odbywa się tak szybko, że wydaje nam się, ze robimy to równocześnie. Przełączanie między czynnościami trwa tylko kilka dziesiątych sekundy, ale przy wielokrotnym zmienianiu zadania, może znacznie spowalniać ostateczne ich wykonanie. Oczywiście w zależności od tego co robisz równocześnie, waga konsekwencji wielozadaniowości będzie istotna lub pomijalna. Jeśli np. prasujesz i oglądasz telewizję, to konsekwencje będą pomijalne, ale gdy jedziesz samochodem, wtedy ułamki sekundy mogą zaważyć o czyimś życiu.

Badania Davida Meyera wykazały, że produktywność przy wielozadaniowości spada o 40%.

Dlatego tak ważne jest, aby skupić się na jednym zadaniu i dopiero po jego skończeniu przejść do następnego i wyeliminować czynniki rozpraszające. Zapewni to najlepsze rozwiązanie i najwyższą efektywność.

Jeśli chcesz otrzymać więcej informacji w jaki sposób zwiększyć swoja produktywność, zapisz się na darmowy kurs Zwiększ swoją produktywność

Zapisz się, aby nie przeoczyć żadnego wpisu

raz w tygodniu (w poniedziałek) dostaniesz przeglądLubię komentarze, więc nie krępuj się, pisz ile wlezie, nie ma limitów, a czasem są nagrody dla najbardziej aktywnych 🙂

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *