Technika NLP – być jak ktoś podziwiany

techniki NLP

Każda zmiana lub próba naśladowania musi być naturalna, czyli pochodzić z twojego wnętrza. Jeśli kogoś podziwiasz i chcesz być taki jak ta osoba, to powinieneś zmienić swoje negatywne przekonania hamujące Twoją spontaniczność. Podam Ci przykład. Znam dziewczynę, która jest bardzo hałaśliwa, zwraca na siebie uwagę, wrzuca dwuznaczne teksty i wydaje się nie mieć żadnych zahamowań odnośnie kontaktów towarzyskich. Lubi opowiadać o sobie, łatwo nawiązuje kontakty i w sumie jest rozbrajająco szczera. Mimo, ż obracam się wśród osób energetycznych, to jest jedyna tak bardzo ekspresyjna osoba. Ponieważ jej zachowanie jest w zgodzie z jej wnętrzem, odbierane jest jako naturalne i szczere, przez co jest jej atutem. Jeżeli na co dzień stonowana osoba, zaczęłaby zachowywać się w sposób tak bardzo ekspresyjny bez zmiany swojego wnętrza, prawdopodobnie wyglądałoby to dziwnie, sztucznie i raczej nie przysporzyłoby to jej pozytywnego odbioru. Oczywiście nie chodzi o to, aby teraz wszyscy dążyli do wielkiej wylewności, ale o to, by być sobą, a każda zmiana powinna wynikać najpierw z wewnętrznej przemiany, a nie tylko zewnętrznych symptomów.

Tak naprawdę naśladowanie czyjegoś zachowania jest z góry skazane na niepowodzenie. Nie jest łatwo zachowywać się jak ktoś inny, a nawet jak się to uda, to nadal jest to jedynie gra aktorska. Wiesz sama próbowałam kiedyś podobnego zachowania. Mam wielu bardzo zabawnych znajomych. Ponieważ dobrze ich znam, czasami wiedziałam jak się zachowają lub co powiedzą w danej sytuacji, więc raz, czy dwa powiedziałam jakiś ich tekst za nich. I wiesz co, nie było to wcale, ani śmieszne, ani moje. Ja się czułam dziwnie, a inni znajomi stwierdzili, że mi się pogorszyło J. Wszystko dlatego, że te teksty pasowały do kogo innego, nie do mnie.

Dzieje się tak dlatego, że każdy z nas ma inne doświadczenia, więc inaczej odbiera różne sytuacje, a to co inni widzą w postaci takie, czy innego zachowania, to tylko wierzchołek góry lodowej. Na to w jaki sposób się każdy z nas zachowuje mają wpływ nie tylko typy osobowości, ale także i wiele innych czynników.  wiele czynników:

 • Wcześniejsze doświadczenia
 • System wartości
 • Ukryte przekonania
 • Ukryte ograniczenia
 • Unikalny cykl emocjonalny
 • Słownictwo
 • Sposoby na wyrażanie siebie i emocji
 • Styl życia
 • Cele
 • Pasje
 • Motywy wewnętrzne
 • I wiele, wiele innych.

Jak widać naśladowanie powierzchownych zachowań jest z góry skazane na niepowodzenie. To co jest godne naśladowania od podziwianych osób, to specyficzny klimat, który tworzą te osoby, ale zrobienie tego na własny, zgodny ze sobą sposób. Ten swoisty klimat, to energia, czyli to co wysyłają oni z głębi serca. Może to być na przykład pozostawienie dobrego samopoczucia, sposób działania, czy zaangażowanie. To są rzeczy, które warto naśladować.

Pozostaje jedynie pytanie, jak to zrobić. I tu z pomocą przychodzi nam jedna z technik NLP (czyli neuro-lingwistycznego programowani) – wizualizacja. Wyobraź sobie sytuację, kiedy Twój bohater wykonuje coś, kiedy jego zachowanie Ci imponuje. Spójrz na to jednak od innej strony, nie obserwuj samego zachowania, a postaraj się wczuć w jego rolę i w to co on może czuć. Jeśli masz dobrze rozwiniętą empatię, pójdzie Ci prosto, jeśli dopiero zaczynasz, musisz potrenować.

Kiedy już dobrze wczujesz się w klimat – energię podziwianego, wyobraź sobie siebie w tej sytuacji, możliwie z dużą liczbą szczegółów. Pamiętaj koncentrujesz się na energii, nie konkretnym zachowaniu. W ten sposób pokazujesz swojemu mózgowi nowy sposób reagowania w danej sytuacji. Na tym między innymi polega rozwój osobisty. Jest to potężne narzędzie w zmianie nawyków. Jednak nie zadziała ono w mgnieniu oka, tylko w wyniku naprawdę wielu (przynajmniej kilkuset) podobnych wizualizacji w różnych sytuacjach.  Ważne jest też, żeby wdrażać nowe nawyki w rzeczywistych sytuacjach życiowych.  Z czasem, jeśli będziesz wytrwały i konsekwentny zmiana wrośnie w Ciebie i staniesz się osobą jaką pragniesz, taką którą inni będą chcieli naśladować.

Zapisz się, aby nie przeoczyć żadnego wpisu

raz w tygodniu (w poniedziałek) dostaniesz przeglądLubię komentarze, więc nie krępuj się, pisz ile wlezie, nie ma limitów, a czasem są nagrody dla najbardziej aktywnych 🙂

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *