Skąd się wzięły Walentynki?

Character Valentines Heart

Historia Walentynek

Historia Walentynek  i jego patrona jest owiana tajemnicą. Według jednej z legend, w roku 270 uwięziony Valentine w rzymskim więzieniu, przed swoją śmiercią wysłał pierwszą „walentynkę” do córki dozorcy, w której się zakochał i podpisał ją: „Od Twojego Walentego”.  To stwierdzenie jest używane do dziś. Jednak Walentynki 14 lutego zaczęto obchodzić w średniowieczu, kiedy to w Anglii i Francji wierzono, że właśnie ta data jest początkiem sezonu godowego ptaków i dlatego uznano, że powinien to być Dzień Zakochanych.
Pierwsze pozdrowienia walentynkowe zostały spisane w 1415 roku przez Karola, księcia Orleanu, do żony, kiedy był uwięziony w Tower of London po jego zdobyciu w bitwie pod Agincourt. Kilka lat później, król Henryk V zatrudnił pisarza John Lydgate do napisania notatki walentynkowej do  Katarzyny Valois. Na masową skalę zaczęto wysyłać kartki walentynkowe w USA w XVIII wieku.

W tej chwili co roku na Dzień Walentego wysyłanych jest ponad miliard kartek  (wg. Greeting Card Association) i jest drugim świętem po Nowym Roku.

Walentynkowe przesądy:

  1. Pierwszy kawaler, którego 14 lutego zobaczy niezamężna kobieta będzie jej przyszłym mężem
  2. jeśli w Walentynki kobieta zobaczy nad swoją głową:
  • latająca mewę, to poślubi marynarza,
  • wróbla, to poślubi biedaka, ale będzie bardzo szczęśliwa
  • szczygła, to poślubi bogacza

 

Zapisz się na newsletter, żeby niczego nie przeoczyć

Proszę zostaw komentarz! Lubię czytać pytania i uwagi czytelników, to mnie motywuje do dalszego wyszukiwania ciekawych tematów, a Tobie daje możliwość otrzymania odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Zapisz się, aby nie przeoczyć żadnego wpisu

raz w tygodniu (w poniedziałek) dostaniesz przeglądLubię komentarze, więc nie krępuj się, pisz ile wlezie, nie ma limitów, a czasem są nagrody dla najbardziej aktywnych 🙂

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *