Pytanie do wnętrza – Czy zarządzasz swoimi pieniędzmi

Czy wiesz, że większość ludzi w ogóle nie dba o swoje finanse? No bo niby skąd mają wiedzieć jak to robić, skoro nikt im nie powiedział. Ja do niedawna uważałam, że zarządzanie pieniędzmi trzeba rozpocząć jak się ma ich mnóstwo. Jednak właśnie nie – pieniędzmi trzeba się nauczyć zarządzać najpierw, żeby duże  pieniądze miały szansę pojawić się w naszym życiu. No więc o co tak naprawdę chodzi.

Kilka dni temu po raz pierwszy w życiu grałam w grę, która nazywa się CashFlow i została zaprojektowana przez Roberta Kiyosaki, autora wielu książek o inteligencji finansowej, z których najpopularniejsza to Bogaty ojciec, biedny ojciec. Gra w prosty sposób pokazuje przepływ pieniędzy pomiędzy aktywami i pasywami. Najkrócej mówiąc aktywa, to wszystko to co wkłada Ci pieniądze do kieszeni, a pasywa, to co wyjmuje.

Na przykład jeśli kupujesz dom dla siebie jest to pasywo, ponieważ musisz spłacać kredyt, wydawać pieniądze na jego remonty i naprawy, czyli to nie przynosi Ci pieniędzy. Natomiast, gdy kupujesz dom pod wynajem i to co otrzymujesz z wynajmu jest większe niż wszystkie koszy związane z utrzymaniem tego obiektu i kredytem to jest aktywo.

Aby dążyć do niezależności finansowej powinieneś powiększać swoje aktywa i przychód pasywny oraz wydawać mniej niż zarabiasz. Przychód pasywny to pieniądze, które otrzymujesz niezależnie od tego, czy w danej chwili pracujesz, czy odpoczywasz na Bahamach. Oczywiście nic samo nie przyjdzie, pracę trzeba wykonać, ale jeśli wykonasz ją raz, a potem pieniądze pojawiają sie niezależnie, to właśnie jest dochód pasywny. Jeśli pracujesz na etacie i nie robisz nic innego, to Twój przychód jest zależny od Twojej pracy. Jeśli nie pracujesz, nie masz pieniędzy. Możesz pozwolić sobie jedynie na 26 dni wolnego w roku, jeśli chcesz wydłużyć sobie wolne z powodu np. dłuższej podróży, pieniędzy z eatu nie dostaniesz za to. Absolutnie nie namawiam Cię do porzucenia pracy na etacie, jednak sugeruję robienie jeszcze czeoś dodatkowo, co zapewni Ci przychód pasywny. jednym z pomysłów może być zarabianie w programach partnerskich, które nie wymagają posiadania swojego produktu, ani nawet inwestycji finansowej, a jedynie zaangażowania i poświęcenia swojego czasu. Decyzja zależy od Ciebie.

inteligencja finansowa

Zapisz się, aby nie przeoczyć żadnego wpisu

raz w tygodniu (w poniedziałek) dostaniesz przeglądLubię komentarze, więc nie krępuj się, pisz ile wlezie, nie ma limitów, a czasem są nagrody dla najbardziej aktywnych 🙂

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *