Pytania do wnętrza – na ile jesteś szczęśliwy i za co dziękujesz

Ponieważ rozwój osobisty to ciągłe doskonalenie i praca nad sobą, pomyślałam sobie, że będę nagrywać krótkie wywiady z różnymi ludźmi. Cykl wywiadów będzie nazywał się pytania do wnętrza, a każdy  z filmów będzie miał jakąś myśl przewodnią. Na końcu będą umieszczone pytania do Ciebie. Aby na nie odpowiedzieć trzeba się na chwilę zatrzymać i wsłuchać w swoje wnętrze.

Dziś pierwsze przeprowadzone wywiady na temat poziomu szczęścia i wdzięczności. Przeprowadziłam prawie 50 mini wywiadów i wybrałam  najciekawsze odpowiedzi. Ciekawą rzeczą jest to, że poziom szczęścia wahał się pomiędzy 4 a 5, chociaż podejrzewam, że niektóre osoby trochę zawyżyły swoją ocenę, przy takim pytaniu wprost i nagrywaniu ich odpowiedzi. Osoby młode chętnie poświęcały 1-2 minuty na rozmowę ze mną, natomiast starsze z reguły nie miały czasu.

Żyjąc w codziennym pędzie, przeważnie nie zastanawiamy się nad tym na ile jesteśmy szczęśliwi lub zadowoleni z życia,  a wdzięcznością w ogóle się nie zajmujemy.

Wdzięczność to docenianie i radość z małych rzeczy, prostych przyjemności, drobnych sukcesów. To traktowanie swojego życia jakby było cudem. Dzięki wdzięczności nie koncentrujesz się na tym czego Ci brakuje w życiu, ale na tym co masz i doceniasz. Liczne badania psychologiczne i behawioralne wykazały, że ludzie, którzy potrafią okazywać wdzięczność, odbierają swoje życie w sposób bardziej radosny i wyżej oceniają poziom szczęścia. Dziękowanie wzmacnia relacje, poprawia stan ducha i zmniejsza stres.

W Teksasie i Kalifornii na dwóch uniwersytetach, dwaj psychologowie Michael McCollough i Robert Emmons przeprowadzili eksperyment z grupą kilkuset studentów, którzy mieli codziennie pisać pamiętnik. Wszystkie osoby zostały podzielone na trzy grupy:

1. Spisywała wydarzenia z dnia, przy czym nie było określone, czy mają to być dobre, czy złe rzeczy.

2. Spisywała tylko przykre sprawy, które miały miejsce w poszczególnych dniach.

3. Spisywała rzeczy, za które studenci byli wdzięczni w danym dniu.

Wyniki badania wykazały, że codzienne ćwiczenia wdzięczności doprowadziły do zwiększenia poziomu szczęścia nawet o 25%, entuzjazmu, determinacji, optymizmu i energii, zmniejszenia przypadków depresji i stresu, większej chęci pomagania innym i szybszych postępów na drodze osiągania celów osobistych.

Oczywiście normalną rzeczą jest, że poziom szczęścia w zależności od sytuacji w ciągu dnia może ulegać zmianie. Na przykład, gdy wydarzy się coś smutnego, poziom szczęścia spada, a potem wraca do normalnego poziomu, w przypadku euforii poziom szczęścia wzrasta, a po opadnięciu emocji także wraca do normalnego poziomu. Ten wzrost szczęścia dzięki wdzięczności dotyczy jego poziomu w normalnych sytuacjach.

Prostym ćwiczeniem na zwiększenie wdzięczności jest uświadomienie sobie tego co się posiada (dom, partner, dzieci, zdolność chodzenia, słyszenia, mówienia, odczuwania, życie w Polsce, zamiast np. Nigerii, że masz lodówkę, bieżąca wodę itp.), wszystko, co sprawia, że żyje Ci się łatwiej. Jak sobie to uświadomisz, to wyobraź sobie przez chwilę, jakby to było gdybyś tego nie miał, a następnie ponownie jak je masz. Uczucie, które pojawi się to właśnie wdzięczność.

Oglądałam kiedyś program popularno-naukowy o jakiejś wiosce w Chinach, której nazwy nie pamiętam. W wiosce tej mieszka mniej niż 100 osób i jest ona odcięta od świata zewnętrznego górami i dolinami. Do najbliższego sklepu trzeba iść po górach przez dwie godziny w jedną stronę. Ludzie z własnych pieniędzy zbudowali prowizoryczną kolejkę linową, która w każdej chwili może się zerwać i polecieć w przepaść, ale ułatwia dostanie się do cywilizacji. Chciałbyś tam mieszkać i narażać życie, aby kupić chleb? No właśnie, ja też nie i już jest powód do wdzięczności. 🙂

Mistrzowie wdzięczności potrafią ją znajdować w każdej sytuacji, nawet negatywnej, traktując ją jako naukę lub szukając dobrej intencji. Czyli do dzieła, stawaj się mistrzem wdzięczności, dostrzegaj  i ciesz się z drobiazgów, które do tej pory traktowałeś jako pewnik.

Założyłam na FB specjalną grupę o nawie Dziękuję za, gdzie możesz wpisywać na bieżąco za co dziś dziękujesz 🙂

wdzięczność

Zapisz się, aby nie przeoczyć żadnego wpisu

raz w tygodniu (w poniedziałek) dostaniesz przeglądLubię komentarze, więc nie krępuj się, pisz ile wlezie, nie ma limitów, a czasem są nagrody dla najbardziej aktywnych 🙂

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *