Prokrastynacja – miewasz?Uwaga: Ten plik jest z hasłem, to znaczy, że jest dostępny tylko dla stałych czytelników. Żeby otrzymać dostęp zapisz się na odpowiednie materiały w zakładce Subskrypcja. Jeśli uważasz, że mógłby kogoś z Twoich znajomych zainteresować lub przydać mu się, wyślij mu link do odpowiedniej subskrypcji . Jeśli nie wiesz,co wybrać, napisz do mnie, pomogę Ci.prokrastynacja_motywacja

Mroźny zimowy dzień. Wstałam dzisiaj rano i… nic mi się nie chciało. Po prostu nie mogłam się dzisiaj zebrać, zmotywować i zacząć coś pisać. Chodziłam z kąta w kąt, robiłam herbatę, a na pulpicie kłuły w oczy zadania do wykonania dzisiaj. Nic to jednak nie pomagało, ciągle moje myśli uciekały gdzieś do robienia nie wiadomo czego, ale na pewno nie tego co było zaplanowane. Tak trwało do 10.48, kiedy przeprowadziłam poważną rozmowę ze swoim wewnętrznym lektorem: „Co Ty właściwie robisz? Możesz robić co lubisz, możesz napisać coś pożytecznego, przecież chcesz dzielić się z ludźmi tym czego się dowiedziałaś, swoimi przemyśleniami i sprawiać, że będą wzrastali, a Ty po prostu marnujesz czas. Na dodatek jak tak przebąblujesz cały dzień, będziesz czuła niesmak i niezadowolenie”. Jak sobie to uświadomiłam, to mój zapał do pracy wzrósł, ale nie był jeszcze jakiś wielki. Dopiero jak ustaliłam, że pisać mi się chce, ale nie chce mi się dodawać strony do katalogów, bo to trochę dla mnie nudne, a nie chciałam zlecać tego na zewnątrz, bo to tylko parę minut. Tak, uzmysłowienie sobie tego pozwoliło przemianować nazwę czynności „z dodawania strony do katalogów” na „poszerzanie grona czytelników”, jakoś poszło i zabrałam się za to co było do zrobienia. Jednak to uświadomiło mi coś, co może dotyczyć większej liczby ludzi.

Mianowicie zjawisko prokrastynacji, czyli zwlekania zrobienia czegoś. Jest to częsta przypadłość u ludzi, którzy chcieliby coś zrobić, szybko się podpalają i podchodzą entuzjastycznie do tematu, jednak gdy tylko napotkają trudności, wycofują się na z góry upatrzone pozycje i zaprzestają działania.

Co robić w takich sytuacjach, kiedy z jednej strony chcesz coś zrobić, z drugiej jednak zwlekasz i nie robisz. Pierwsza i najważniejsza rzecz jaką trzeba w takiej sytuacji zrobić, to uświadomić sobie:

  • dlaczego chciałeś to zrobić
  • czy nadal chcesz to zrobić
  • co Cię powstrzymuje przed zrobieniem

Najczęstszymi powodami zwlekania są

  1. obawa przed czymś (przed porażką, bogactwem, ośmieszeniem, stratą)
  2. przekonanie o braku atrakcyjności zadania do wykonania
  3. czynność, którą masz wykonać wydaje Ci się skomplikowana i trudna

W pierwszym przypadku możesz zastanowić się co najgorszego może się stać i jeśli to zaakceptujesz problem zostanie rozwiązany. Może łatwiej powiedzieć niż zrobić, ale jeśli przepracujesz tę obawę poprzez zastosowanie technik NLP, afirmacji lub poddawania w wątpliwość sensowności swoich obaw, uda Ci się je pokonać. Może zdarzyć się tak, że nie będziesz świadomy, dlaczego czegoś się obawiasz, ponieważ strach powstał np. w dzieciństwie i w ogóle nie pamiętasz sytuacji, która go wywołała. W takie sytuacji może pomoc medytacja, pytanie swojej podświadomości dlaczego obawiasz się coś zrobić. Jeśli przyjdzie Ci do głowy jakaś odpowiedź, to właśnie będzie to przekonanie, które Cię blokuje. Musisz wtedy je przepracować lub znaleźć takie rozwiązanie, aby uspokoić Twoją podświadomość, by nie blokowała Twoich działań. Jeśli nigdy tego nie robiłeś wcześniej może to trochę potrwać, jednak zwalczenie prokrastynacji daje ogromne zadowolenie. Wiem coś o tym 😉

W drugim przypadku powinieneś przemianować swoje zadanie, na takie, aby było atrakcyjne dla Ciebie. Podobnie jak zrobiłam to ja dzisiaj lub według przykładu:

Zadanie do wykonania: nauczenie się słówek z angielskiego

Możesz przemianować je na: Pouczę się słówek, wtedy będę mogła lepiej rozumieć czytane teksty

albo  to będę lepiej rozumieć słowa piosenki

albo dostanę lepszą ocenę

albo będę się świetnie czuła, jak za trzy miesiące będę mogła swobodnie porozmawiać na każdy temat.

Rozumiesz zasadę? Dla każdego to będzie co innego, coś, co jest dla niego ważne, a powstanie w wyniku wykonania zadania, które jest mało fascynujące. Takie podejście zastosowane do każdej czynności pozwoli wykonywać Ci wszystko co masz zaplanowane i cieszyć się z tego.

Trzecia możliwość jest na równi częsta jak pierwsza. Jeśli masz coś zrobić pierwszy raz, a sprawa wydaje Ci się trudna, to Twój umysł podsuwa Ci pełno innych, prostych czynności do wykonania od ręki, żebyś się nie przemęczał. Dlatego w takich sytuacjach jesteś mistrzem w wymyślaniu niepotrzebnych czynności, które tylko zapełniają czas, pozornie sprawiają, że niby pracujesz, ale w żaden sposób nie przybliżają Cię do Twojego celu. Znasz takie uczucie? Też tak miewałam kiedyś. Sposób na to jest prosty: podzielić cel na mniejsze czynności i zacząć działać. Nawet niekoniecznie musisz działać po kolei, jeśli sprawia Ci trudność rozpoczęcie od wyznaczonej czynności, zacznij od innej. Kiedy zaczniesz działać, Twój umysł zrozumie, że jest to ważne dla Ciebie i będzie Ci podsuwał rozwiązania, aby zbliżać się do celu. Dlatego DZIAŁAJ! Jeśli masz wątpliwość, czy to co robisz jest właściwe, zrób sobie ćwiczenie z poszukiwania pasji życia.

 

Zapisz się, aby nie przeoczyć żadnego wpisu

raz w tygodniu (w poniedziałek) dostaniesz przeglądLubię komentarze, więc nie krępuj się, pisz ile wlezie, nie ma limitów, a czasem są nagrody dla najbardziej aktywnych 🙂

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *