Produktywność – porada 5 – Zasada Pareto

Zasada Pareto jest bardzo przydatne do określenia, które obszary skupić swoje wysiłki i zasoby na w celu osiągnięcia maksymalnej wydajności. Mówi ona, że 80% działań daje 20% rezultatów i odwrotnie 20% wysiłków daje 80% efektów.
Oto jakie mogą być typowe problemy z produktywnością.

Wybieranie rozrywki
Niezależnie czy pracujesz na własny rachunek, czy u kogoś takie rzeczy się zdarzają. Wybieranie rozrywki w rzeczywistości może polegać na ciągłym sprawdzaniu poczty, prowadzeniu długich rozmów telefonicznych, uczestniczenie w rozlazłych spotkaniach, korzystanie z czatu, chodzenie po kawę lub herbatę co chwilę, przeglądanie stron w Internecie, czy udzielanie się na portalach społecznościowych.     Gdy poświęcasz zbyt wiele czasu na powyższe czynności, Twoja produktywność drastycznie maleje.

 

Wykonywanie nieodpowiednich zadań

 

Gdy chcesz zająć się wszystkim sam i bierzesz na siebie więcej zadań do wykonania niż fizycznie jesteś w stanie obrobić. Może to narazić Cię na ogromną presję, a w rezultacie spadek formy, motywacji i frustrację. Dlatego lepiej część zadań do wykonania delegować, co powoduje, że Twoja doba wydłuża się o czas pracy wykonanej przez innych.

 

Praca w niedogodnych warunkach

 

Pomieszczenie, w którym pracujesz musi spełniać odpowiednie warunki, abyś mógł być wydajny. Tam, gdzie pracujesz, musisz mieć przestrzeń, odpowiednie oświetlenie i temperaturę oraz spokój li ciszę, jeśli Twoja praca wymaga myślenia koncepcyjnego.

 

Koncentracja na kamykach

 

Aby dobrze to zrozumieć przeczytaj artykuł Kamień w słoiku

Chodzi o to, abyś skupiał się najpierw na dużych zadaniach (kamieniach) i zostawić drobne czynności (kamyki) na potem, aż główne czynności nie zostaną skończone. Inaczej mówiąc kamienie, to najważniejsze projekty, które najbardziej przybliżą Cię do Twojego celu, a kamyki to czynności, które możesz wykonać jak czas Ci na to pozwoli.

Produktywność jest podczas pracy w sposób uporządkowany i zorganizowany sposób. Musisz być w stanie spojrzeć na wielki obraz, a jednocześnie pracuje nad poszczególnymi elementami, które go do tworzenia. Nie można zbudować mur, wrzucając stertę cegieł w powietrze i nadzieję lądują w odpowiednich miejscach. Trzeba budować go od dołu do góry, cegła po cegle i kolejny wiersz, oko na ogólną strukturę, ale koncentrując swoje wysiłki na jednej cegły na raz.

Można zrobić dokładnie to samo z projektów nad którymi obecnie pracujesz lub problemów próbujesz rozwiązać. Wykonaj następujące kroki, aby utrzymać porządek, na cel, i zwiększenie wydajności:
Aby efektywnie korzystać z zasady Pareto trzeba mieć zdolność do identyfikacji małych rzeczy, które dają najwięcej wyników.

 

Oto kilka wskazówek dla określenia 20%:

  • Lubisz to, co robisz.
  • Co przynosi największe przychody, szczęście, lub pożądany rezultat.
  • Deleguj te rzeczy, które mogą być zrobione przez kogoś innego
  • Dzięki posiadaniu w głowie długoterminowej wizji, możesz zrobić rzeczy, które nie są aż tak porywające i przyjemne, ale wiesz, że w dłuższej perspektywie skorzystasz na ich wykonaniu.

 

Jeśli masz trudność z określeniem powyższych 20%, podejść do tematu drogą eliminacji, czyli wytnij 80% czynności, które przynoszą minimalne efekty.

  • Robisz coś, co nie przyniesie Ci żadnej wartości i robisz to, bo ktoś powiedział, że masz to zrobić
  • Robisz coś wbrew swojej woli lub nie chcesz tego robić.
  • Robisz coś, w czym nie jesteś dobry
  • Robisz na zasadzie wyścigu z czasem, podpierając się jedynie krótkoterminową wizją
  • Wyszukujesz sobie prace, żeby wyglądało, że jesteś zajęty

Teraz, gdy jesteś w stanie zobaczyć, jak działa 80/20 zasada, chcesz zacząć stosować go od razu do swojego własnego życia.

Zapisz się, aby nie przeoczyć żadnego wpisu

raz w tygodniu (w poniedziałek) dostaniesz przeglądLubię komentarze, więc nie krępuj się, pisz ile wlezie, nie ma limitów, a czasem są nagrody dla najbardziej aktywnych 🙂

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *