Produktywność – porada 4 – rytuały

Sekret skutecznego zarządzania produktywnością polega postępowaniu zgodnie z rytuałami, czyli procesie. Każdy może mieć swoje rytuały, które każdego dnia będą utrzymywały jego koncentrację na priorytetowych czynnościach do wykonania.

Pokażę Ci sposób Petera Bremana autora “18 Minutes: Find Your Focus, Master Distraction, and Get the Right Things Done”. Jego metoda skałda się z trzech etapów.

Etap 1

Przeznacz na ten etap 5 minut. Zanim rozpoczniesz dzień, usiąść z pustą kartką papieru i zapisz zadania , które uczynią dzień udany. Mając listę czynności do zrobienia danego dnia zaplanuj, kiedy, co chcesz wykonać. Najtrudniejsze zadania umieść na początku przed sprawdzaniem emaili i innymi rozpraszaczami. To jest właśnie ten moment, kiedy decydujesz o kolejności wykonania zadań. Jest wielka moc w tym, że możesz to sobie sam zaplanować.

Etap 2

Przeznacz na ten etap 1 minutę co godzinę. Ustaw sobie minutnik, aby wiedzieć, kiedy minie godzina pracy. Zadaj sobie wtedy pytanie, czy spędziłeś ostatnią godzinę produktywnie. TO pozwoli Tobie na bieżąco korygować plan, a perspektywa przyznania się, że nie pracowałeś wydajnie zmotywuje Cię do bardziej efektywnej pracy.

Etap 3

Na koniec dnia zrób podsumowanie, co wykonałeś zgodnie z planem, a co Ci jeszcze zostało. Zastanów się, czy następnego dnia mógłbyś lepiej zorganizować sobie pracę. Może mógłbyś zmienić kolejność wykonywania czynności, tak, aby lepiej wykorzystać czas, a może za dużo czasu przewidziałeś na nieproduktywne działania typu sprawdzanie poczty.

Zapisz się, aby nie przeoczyć żadnego wpisu

raz w tygodniu (w poniedziałek) dostaniesz przeglądLubię komentarze, więc nie krępuj się, pisz ile wlezie, nie ma limitów, a czasem są nagrody dla najbardziej aktywnych 🙂

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *