Produktywność – najtrudniejsze napierw – porada 3

Patrząc na listę zadań do wykonania, zwykle mamy tendencję do wybierania łatwiejszych czynnoci w pierwszej kolejności, Wynika to pewnie z tego, że w ten sposób mamy nadzieję na zrobienie większej liczby rzeczy. Jednak to jest jedynie oszukiwanie siebie. Jeśli odkładasz trudniejsze sprawy na potem, niestety szansa na ich realizację maleje i Twoja produktywność spada.

Dlaczego ? Ponieważ mamy taką naturę, że lubimy sobie ułatwiać i bardziej nam odpowiada, żeby dzień rozwijał się spokojnie, a nasz poziom energii spada w miarę upływu czasu w ciągu dnia. Dlatego lepiej zabrać się najpierw za najtrudniejsze zadania. Wymaga to pewnego wysiłku i motywacji, ale potem za to jest już z górki. Nie dosyć, że najcięższe zadanie zostało wykonane i spadło z listy, to jeszcze masz to z głowy. Twoja satysfakcja i motywacja do dalszej pracy rośnie, nie dajesz sobie powodów do zwlekania i jeszcze przybliżasz się do osiągnięcia swojego celu.

Nie wiem, czy czytałeś książkę Briana Tracy „Zjedz tę żabę”. Idealnie sie wpisuje w temat tego postu. W rozdziale o produktywności  Brian pisze, że jeśli na początku dnia zjesz swoją żabę, czyli wykonasz najtrudniejsze, potem już będzi etylko łatwiej i lepiej.

Oto jeszcze kilka przykładów / dowodów, dlaczego lepiej to co jest trudne lub przerażające mieć z głowy szybciej.

1. Ludzie chętnie korzystają z ofert all inclusive, ponieważ najpierw płaca jakąś sumę pieniędzy (ból), a potem już tylko korzystają (przyjemność).

2. Jeśli musisz komuś przekazać złą wiadomość to lepiej to zostanie przyjęte i zapamiętane, jeśli po złej informacji powiesz coś pozytywnego. Lepiej jest słabo zacząć, a skończyć rewelacyjnie niż odwrotnie.

A gdyby te przykłady przełożyć na codzienne życie. Skoro mózg lepiej odbiera najpierw coś trudnego, a potem cieszy się, ze jest łatwiej, to czemu tego nie wykorzystać na co dzień.

Inaczej mówiąć, jeśli natrudzimy się na początku dnia, kiedy mamy więcej energii, to nie tylko pójdzie nam łatwiej, to jeszcze będziemy mieli poczucie dobrze wykorzystanego dnia.

Taki sposób sprawdza się także w długoterminowych działaniach. Jeśli na początku wysilisz się bardziej niż inni i zrobisz więcej niż inni, to potem będziesz mieć więcej niż inni.

 

Zapisz się, aby nie przeoczyć żadnego wpisu

raz w tygodniu (w poniedziałek) dostaniesz przeglądLubię komentarze, więc nie krępuj się, pisz ile wlezie, nie ma limitów, a czasem są nagrody dla najbardziej aktywnych 🙂

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *