Porada 1 – produktywność – rozpraszacze

No dobra jest 22.00 zabiorę się za napisanie wpisu na blogu. Chwileczkę, chwileczkę, ale czy mam wszystkie materiały, może poszukam jeszcze czegoś ciekawego. O to jest ciekawe, a i to  też, a to może się przyda kiedyś. Która to godzina? O już po północy, jeszcze tylko odpowiem na jeden mail i już zabieram się za napisanie czegoś. A zerknę jeszcze, czy ktoś umieścił coś na Facebooku. No co jest, 2:30??? Jak to możliwe, że tyle czasu przeglądałem internet. Jestem już zmęczony, napiszę jutro…

Klasyczny przykład jak rozpraszacze zżerają naszą uwagę, a rzeczy, które faktycznie muszą być zrobione leżą odłogiem.

Ponieważ czas jest ograniczony, to jedynym sposobem na zwiększenie produktywności, jest jego lepsze wykorzystanie, czyli odłączenie wszelkich rozpraszaczy.

Jeśli co chwilę jesteś odrywany od zrobienia najważniejszej rzeczy, to w ten sposób możesz zmarnować nawet kilka godzin dziennie. Czy wiesz, ze gdy się nad czymś skupisz, a ktoś Ci przerwie proces myślenia lub pracy nad czymś, potrzebujesz od 20 do 45 minut, aby wrócić do poprzedniego stanu skupienia i zagłębienia? Czasami zdarza się, że jakaś myśl ucieka bezpowrotnie. Dlatego jeśli pracujesz zadbaj o to, aby nic Cię nie rozpraszało i nie odrywało.

 Wyłącz telefon

Chodzi nie tylko o wyłączenie dźwięku, ale także wibrowania i powiadomień wzrokowych.

Wyłącz Internet

To ogromny pożeracz czasu. Zawsze znajdzie się coś ciekawe, coś co Cię odciągnie od prawdziwej pracy. Możesz na czas pracy odłączyć internet lub jeśli obawiasz się , że coś ważnego Cię ominie, skorzystaj z programu Rescue Time. Jest to bezpłatna aplikacja, która działając w tle, monitoruje Twoją aktywność w Internecie. Program zbiera dane odnośnie odwiedzanych stron oraz otwieranych okienek. Narzędzie to może w znacznym stopniu pomóc w ograniczeniu czasu na bezproduktywne działania w Interencie, zwłaszcza portali społecznościowych. Można tam ustawić czas dostępu od 15minut do 8 godzin. Po określonym czasie dostęp zostaje wyłączony.

Sprawdź, jak zadziała ta aplikacja na Ciebie.

Zapisz się, aby nie przeoczyć żadnego wpisu

raz w tygodniu (w poniedziałek) dostaniesz przeglądLubię komentarze, więc nie krępuj się, pisz ile wlezie, nie ma limitów, a czasem są nagrody dla najbardziej aktywnych 🙂

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *