Komunikacja – porada 1 – podtrzymywanie znajomości

 http://youtu.be/ToRXiUTHKg0

Aby mieć grono przyjaciół i znajomych, trzeba dbać o podtrzymywanie kontaktu, ponieważ bez tego taka znajomość się rozpadnie. Dotyczy to także relacji pomiędzy partnerami. Dlatego dobrze jest postępować zgodnie z następującymi poradami odnośnie budowania dobrych relacji i zasadami komunikacji interpersonalnej:

Zaproś nowopoznane osoby, do ponownego spotkania

Jeśli spotkałeś nowe osoby, którymi dobrze się czułeś i wydali Ci się ciekawymi osobami, zaproponuj im spotkanie w innych okolicznościach. Niezależnie od tego, czy myślisz o sobie, że jesteś osobą towarzyską, czy nie, to jeżeli nie podejmiesz żadnych kroków, aby znajomość rozwinąć, nie będziesz mieć zbyt wielu znajomych. Pozostaniesz jedynie facetem lub babką od krótkiej pogawędki przy kawie.

Wydaje się to oczywiste, to jednak dla wielu osób jest ten krok jest jak mur. Jeśli jesteś trochę nieśmiały w tej dziedzinie, na początku zaproszenie kogoś może wydawać Ci się trochę przerażające, zwłaszcza, że istnieje pewne ryzyko odrzucenia, ale jeśli nie będziesz tego traktował personalnie, można to stosunkowo łatwo przezwyciężyć.

To przecież nic złego, że chcesz kogoś bliżej poznać, lub zawiązać jakąś relację. Jeśli nie spróbujesz, to na pewno nic się nie uda, a jeśli się odważysz, to co któraś taka akcja da Ci nowe znajomości.

Nie ma jednoznacznej reguły, kiedy kogo zaprosić. Po prostu musisz czuć się gotowy aby to zrobić.

Miej zwyczaj brania kontaktów od poznanych osób

To jest bardzo dobry pomysł, aby mieć taki zwyczaj, że gdy kogoś poznajesz, wziąć od niego jakiś namiar: telefon lub email, czy konto na Facebooku. Nigdy nie wiadomo, kiedy będziesz chciał się z kimś spotkać w przyszłości, wiec lepiej jest mieć kontakt. W ten sposób, gdy nadarzy się okazją na spotkanie, będziesz mógł się jakoś skomunikować.

Zaplanuj spotkanie

Jeśli chcesz z kimś spędzić czas, to dobrze, żebyś to zaplanował. Przede wszystkim ustal termin, żeby każdemu pasował. Nie musisz planować całego spotkania od A do Z, zostaw trochę przestrzeni na spontaniczne zachowania, jednak dobrze jest mieć plan w stylu idziemy na film, na kręgle, czy spotykamy się na grillu.

Przyjmuj zaproszenia

Tak jak już powiedziałam w filmie, najlepiej starać się akceptować zaproszenia. Oczywiście możesz mieć swoje plany, które kolidują z propozycją, jednak staraj się pamiętać, że jeżeli ktoś Cię prosi, abyś spędził z nim czas, dobrze byłoby się zgodzić. Jeśli jesteś osobą bardziej nieśmiałą mogą przychodzić Ci do głowy myśli, typu, a może lepiej nie iść, nikogo tam nie znam, czy to na pewno dobry pomysł. Odrzuć tego typu myśli, zgódź się, nastaw się na dobrą zabawę i sam się przekonaj jak będzie. Każdy jest inny, więc póki sam nie sprawdzisz, nie będziesz wiedział.

Czasami może się zdarzyć, ze musisz pójść na kompromis. Na przykład planowałeś się położyć, a tu nagle dzwoni jakiś znajomy i chce Cię wyciągnąć do pubu. Możesz odmówić i się położyć, a możesz zebrać się i wyjść. Jak byś nie zrobił, to będzie Twoja decyzja. Jednak jeśli często będziesz odmawiał, coraz mniej osób będzie Cię zapraszać. Po pierwsze ten, kto zaprasza może pomyśleć, ze nie chcesz z nim spędzać czasu, albo, że nie lubisz tego typu wypadów i następnym razem po prostu nie zadzwoni.

Ja z doświadczenia wiem, ze takie spontany są bardzo fajne. Lubię jak dzwonią znajomi, czy przyjaciele z pytaniem, czy dokądś się wybieramy, lub nawet wpadają do nas, bo akurat byli w okolicy. To jest miłe uczucie, że ktoś pomyślał, aby z Tobą spędzić czas. Skoro jest to miłe dla mnie, może być również miłe dla innych. Dlatego warto utrzymywać kontakty, odwiedzać się, razem spędzać czas.

Podtrzymywanie znajomości, a przez to budowanie dobrych relacji zgodnie z zasadami komunikacji interpersonalnej jest ciekawe i fajne, sam sprawdź.

 

Zapisz się, aby nie przeoczyć żadnego wpisu

raz w tygodniu (w poniedziałek) dostaniesz przeglądLubię komentarze, więc nie krępuj się, pisz ile wlezie, nie ma limitów, a czasem są nagrody dla najbardziej aktywnych 🙂

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *