Podejmowanie decyzji – porada2 – za i przeciw

Jednym z najprostszych sposobów podejmowania decyzji jest wypisanie zalet i wad danego rozwiązania.

Podjęcie niektórych decyzji typu zmiana pracy, zakup czegoś, czy wprowadzić zmiany, czy nie, zastąpienie czegoś z reguły jest proste. Są jednak sytuacje, kiedy w grę wchodzi wiele czynników i konieczne jest dokonanie wielu wyborów.

Wtedy dobrze jest mieć wszystko spisane, aby nic nie uciekło w procesie podejmowania decyzji.

W tym celu temat każdej opcji napisz na oddzielnej kartce i zrób tabelkę plusów i minusów. Następnie wypisz jak najwięcej efektów i skutków wybrania danego rozwiązania. Wypisz nie tylko fakty, ale także swoje emocje z tym związane, ponieważ to także będzie mieć wpływ na to jak będziesz się czuć po podjęciu decyzji.

Czasami już ten etap wystarczy do podjęcia decyzji, ponieważ sytuacja może być ewidentna. W przypadku jednak, gdy liczba wad i zalet jest taka sama, dopisz do każdego elementu odpowiednie wagi (od 1 – małe znaczenie do 5 – bardzo istotne)
Następnie możesz porównać sumę lub średnią dla każdej kolumny.

Jeżeli po dokonaniu analizy i policzeniu wag, wynik nadal budzi Twoje wątpliwości, to znaczy, że zostały pominięte jakieś czynniki w wypisywaniu wad i zalet. W takiej sytuacji wróć do opcji, która wygrała i do tej, do której byś się skłaniał i postaraj się uzupełnić czynniki emocjonalne, w każdym rozwiązaniu.

Zapisując w ten sposób problemy do rozwiązania i decyzje do podjęcia, będziesz widział rzeczy wyraźniej, co umożliwi indywidualne podejście do każdej opcji i w rezultacie podjęci efektywnej decyzji.

Zobacz przykład, który przygotowałam na podstawie zakupu nowego samochodu. Plusy i minusy w pisane przez mnie są jedynie przykładowe, więc w Twojej sytuacji mogą być zupełnie inne nie tylko pod względem merytorycznym, ale także emocjonalnym.

Czy powinienen wymienić mój stary samochód?
Zalety (za) waga Wady (przeciw) waga
Większy komfort 3 Konieczność wyłożenia gotówki 5
Niższe koszty paliwa 3 Wyższe ubezpieczenie 3
Niższe koszty serwisowania 4 Czas i energia na znalezienie nowego samochodu 2
Lepsze zadowolenie rodziny 3 Czas i energia na sprzedanie starego samochodu 2
Niezawodność 5 Przystosowanie się do nowego samochodu 4
Mniej zmartwień, mniej niechcianych emocji 2
Razem 20  Razem 16

Z powyższego przykładu, więcej punktów zdobyły zalety, czyli decyzja powinna być w tym przypadku – kupić nowy samochód.

Pamiętaj jednak, ze to są jedynie przykładowe zalety i wady. Metoda ta pozwala w obiektywny sposób podejść do całego problemu, biorąc pod uwagę subiektywne czynniki. Po zakończeniu procesu powinieneś czuś się zadowolony i przekonany o słuszności podjętej decyzji. Jeśli tak nie jest wróć do wpisywania za i przeciw, ponieważ pewnie coś ominąłeś. Możesz też dodać do tabeli czynnik: Jeśli wybiorę A, to – przypisz wagę i podobnie dla B i także przypisz wagę.

 

Zapisz się, aby nie przeoczyć żadnego wpisu

raz w tygodniu (w poniedziałek) dostaniesz przeglądLubię komentarze, więc nie krępuj się, pisz ile wlezie, nie ma limitów, a czasem są nagrody dla najbardziej aktywnych 🙂

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *