Podejmowanie decyzji – porada1 – kroki

W codziennym życiu, a także przy prowadzeniu biznesu, jesteśmy zmuszeni do podejmowania decyzji i dokonywania wyborów. Niektóre decyzje są proste do podjęcia, a niektóre skomplikowane i delikatne. To jakich wyborów dokonujesz ma wpływa nie tylko na bezpośrednie zdarzenia, sukces lub porażkę, ale także na całe Twoje życie. To, gdzie jesteś w tej chwili wynika z wcześniej podjętych decyzji, czy wyborów, których możesz nawet ni być świadomy. Aby proces podejmowania decyzji był świadomy i przemyślany, dobrze jest przejść przez cały proces. Dlatego właśnie postanowiłam pokazać Ci jakie kroki składają się na proces podejmowania decyzji.

Istnieje wiele różnych metod i technik, o których dowiesz się z kolejnych porad, natomiast dzisiaj pokaże Ci zasady, które są zawsze takie same, niezależnie od zastosowanej metody.

 1. Zidentyfikuj, czego ma dotyczyć podjęcie decyzji i jej charakter
 2. Zbierz odpowiednie informacje. Większość decyzji wymaga zgromadzenia ważnych informacji. W niektórych przypadkach wystarczy subiektywna samoocena, a w innych sytuacjach Konieczne będzie skorzystanie z informacji zewnętrznych w postaci książek, czy doradców.
 3. Wymyśl alternatywne rozwiązania. Podczas zbierania informacji prawdopodobnie powstanie kilka możliwych rozwiązań. Na tym etapie chodzi jedynie o ich spisanie w postaci listy.
 4. Analiza rozwiązań. W tym kroku zwróć uwagę na informacje i emocje i postaraj sobie wyobrazić, co się wydarzy po wprowadzeniu poszczególnych propozycji rozwiązań, według listy z punktu 3.
 5. Wybierz rozwiązanie. Po przeanalizowaniu wszystkich możliwych rozwiązań i ich konsekwencji, wybierz rozwiązanie, które w danej sytuacji wydaje się najbardziej korzystne dla Ciebie.
 6. Podejmij działanie. Ważne jest, aby po dokonaniu wyboru rozpocząć jakieś pozytywne działania zgodnie z wybranym rozwiązaniem.
 7. Zakomunikowanie swojej decyzji grupie związanej z danym zadaniem.

Zapisz się, aby nie przeoczyć żadnego wpisu

raz w tygodniu (w poniedziałek) dostaniesz przeglądLubię komentarze, więc nie krępuj się, pisz ile wlezie, nie ma limitów, a czasem są nagrody dla najbardziej aktywnych 🙂

Comments

comments

2 thoughts on “Podejmowanie decyzji – porada1 – kroki

 1. boczniak napisał(a):

  Bardzo fajny poradnik 🙂

  1. Ludmiła Malicka napisał(a):

   Dziękuję, zapraszam częściej. Porady pojawiają się 5 razy w tygodniu. Co tydzień nowy temat 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *