Pewność siebie – porada 4

Ciągłe pogłębianie wiedzy sprawia, że zawsze jesteś większy od pojawiających się problemów. W ten sposób radzisz sobie z coraz to innymi sytuacjami, zadaniami, rolami i wyzwaniami.

Można to pokazać w prosty sposób. Kiedy twoja wiedza z danej dziedziny jest na poziomie 2 (na 10), a problem jest na poziomie 5, to w takiej sytuacji taki problem to dla Ciebie góra lodowa nie do przejścia.

Gdy jednak zdobędziesz odpowiednią wiedzę i wejdziesz na poziom 8, a problem będzie na poziomie 5, to dla Ciebie będzie to bułka z masłem, rutynowa czynność. I właśnie o to chodzi, aby zawsze być powyżej problemów.

Ponadto zdobyta wiedza z danej dziedziny, sprawi, że poczujesz się pewniej. Nie będzie to już dla Ciebie coś wielkiego.

Pamiętam jak 7 lat temu zakładałam swojego pierwszego bloga. Wszystko było dla mnie trudne i nowe. Skąd wziąć domenę, jak ja kupić, jak wgrać WordPress i wtyczki, jak o wszystko skonfigurować, jak umieszczać wpisy… no po prostu wielka góra trudnych tematów. Teraz, kiedy zdobyłam już tę wiedzę i wykorzystałam ją w praktyce, to już nie jest dla mnie góra trudnych tematów, tylko mała standardowa część moich codziennych działań.

Wiedza, czego możesz się spodziewać w danej sytuacji i jak wszystko działa, sprawia, że czujesz się bardziej przygotowany i pewny siebie. Zauważyłeś, że pewność siebie nie dotyczy sytuacji dobrze znanych, tylko takich, które niosą za sobą coś nowego. To taka obawa przed nieznanym.

Oczywiście za wiedzą teoretyczną musi iść praktyka. To właśnie ona pozwala wykorzystać zdobytą wiedze i sprawdzić jej skuteczność.

Podam Ci taki przykład. Kiedy w rodzinie pojawia się pierwsze dziecko, rodzice kupują książki, czytają na Orach, pewnie częściej też chodzą do lekarza, chuchają i dmuchają. Wszystko dlatego, że to dla nich nowa sytuacja, nie maja wiedzy jak postępować z dzieckiem, więc ponieważ nie chcą czegoś źle zrobić czytają książki i zdobywają wiedzę. Przy drugim dziecku, już wiedzą jak to jest, więc korzystają ze swojego doświadczenia i praktyki zdobytej przy pierwszym dziecku.

Pamiętaj, że możesz miec wpływ na tematykę porad, które nagram dla Ciebie. Wystarczy, że napiszesz co Cie interesuje w komentarzu.

Zapisz się, aby nie przeoczyć żadnego wpisu

raz w tygodniu (w poniedziałek) dostaniesz przeglądLubię komentarze, więc nie krępuj się, pisz ile wlezie, nie ma limitów, a czasem są nagrody dla najbardziej aktywnych 🙂

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *