Odzyskaj swoją motywację

droga do celu

Żeby tak mi się chciało, jak mi się nie chce,to by dopiero było.

Znasz ten tekst, jest Ci on bliski? Jak możesz rozwiązać ten problem i znaleźć swoją motywację dokładnie wtedy, kiedy jest potrzebna.

Zanim zaczniesz dalej czytać, weź głęboki oddech i zadaj sobie pytanie: Dlaczego nie jestem zmotywowany?

Zadawanie właściwych pytań w swojej głowie, to skłonienie się do swoistego rodzaju autoreflesji, która pomoże Ci wyczyścić ważne dla Ciebie sprawy.

No dobra, ale wróćmy do tematu motywacji. Co to jest motywacja? Motywacja to siła, która napędza Cię do działania. Inaczej mówiąc to motor,który Cię nakręca, jeśli Twój cel jest wystarczająco ekscytujący i ważny dla Ciebie. Pobudzenie motywacji polega jedynie na odpowiedzeniu sobie na pytanie: DLACZEGO lub PO CO chcesz osiągnąć dany cel. To właśnie Twoje wielkie Dlaczego jest siłą napędową do pokonywania trudności, do działania,do kreatywnego myślenia, do zmiany…

Wydaje się, że utrzymanie motywacji powinno być proste. Jednak nie zawsze tak jest. A jest to spowodowane następującymi czynnikami:

 1. Cel jest niejasny

  Jeśli Twój cel nie jest precyzyjny, to tak naprawdę nie wiesz, czego chcesz i do czego dążysz. To tak jakbyś wyszedł z domu i szedł trochę w prawo, trochę w lewo, ale tak naprawdę nie wiadomo dokąd. Wtedy trochę pokrążysz znudzisz się tym, bo ile można się snuć bez celu. Tak samo jest w życiu. Mętny cel oznacza brak motywacji.

 2. Zbyt wiele niewidomych

  Zwykle jak wytyczasz sobie cel, to chcesz osiągnąć coś nowego. Wtedy nie musisz wiedzieć od razu jak wszystko zrobić. Jednak, gdy nie wiesz jaki zrobić kolejny krok /kroczek, wtedy masz poczucie bałaganu i przytłoczenia. Wydaje Ci się, że sytuacja Cię przerasta, a motywacja ucieka. Dlatego staraj się za każdym razem, gdy coś kończysz ustalić kolejny krok do działania. W ten sposób, nie będzie luk w Twojej motywacji, bo zawsze będziesz wiedzieć, co masz robić dalej. Ten kolejny krok to nie ma być coś wielkiego, tylko jakaś czynność,która przybliża Cię do Twojego celu.

 3. Strach

  Strach może być zarówno przed porażką jak i przed sukcesem. Chociaż może się to wydawać dziwne, to zdarza się tak, że ludzie obawiają się, że mogliby odnieść sukces, bo wtedy coś się zmieni w ich życiu. A to co nowe, jest nieznane,więc lepiej się trochę pobać. Na strach nie ma innej lepszej metody, jak stawienie mu czoła. Inaczej mówiąc polega to na tym, żeby uświadomić sobie, że ten strach jest i go zaakceptować, a potem działać dalej.

Jakie są powody spadku motywacji, już wiesz. Nadszedł czas na szybkie poprawki, by przywrócić motywację. Oto trzy potężne triki, jakie możesz zastosować, aby odzyskać motywację.

A. Przypomnij sobie swoje DLACZEGO

 • Zadaj sobie pytanie: Dlaczego tak naprawdę chcesz to zrobić
 • Odkryj wszystkie ważne powody, dlaczego osiągnięcie tego celu jest dla Ciebie ważne
 • Co się zmieni w Twoim życiu, gdy osiągniesz ten cel

  B. Wypisz najważniejsze trzy konkretne cele, które chcesz zrealizować w pierwszej kolejności

 • Zwróć uwagę, jak wyostrza się Twoja koncentracja i chęć działania.

C. Miej wielkie marzenie

 • wyobraź sobie to wielkie marzenie jak jest już zrealizowane
 • co czujesz
 • co słyszysz
 • jak wyglądasz
 • co mówią inni

  Teraz powinieneś poczuć przypływ motywacji. Wykorzystaj to i zrób pierwszy krok w stronę Twojego celu – marzenia. Zrób coś drobnego, coś co możesz wykonać od razu, dzisiaj, teraz.

  Jeśli zrobiłeś pierwszy krok, masz pierwszy sukces na drodze do celu. Teraz przejrzyj swoje zadania do wykonania i działaj. Pamiętaj małymi kroczkami. Jeśli cel lub czynność wydaje Ci się trudny lub wielki, podziel go na mniejsze czynności, takie, które umiesz zrobić od razu. Gdy będziesz tak działał systematycznie i konsekwentnie, Twój cel będzie coraz bliżej, a Twoja motywacja będzie ciągle duża, bo w każdej chwili będziesz mógł zobaczyć, ile kroczków już zrobiłeś.

DZIAŁAJ!

Zapisz się, aby nie przeoczyć żadnego wpisu

raz w tygodniu (w poniedziałek) dostaniesz przeglądLubię komentarze, więc nie krępuj się, pisz ile wlezie, nie ma limitów, a czasem są nagrody dla najbardziej aktywnych 🙂

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *