Na co uważać na Facebooku

7_szkodliwych_aplikacji_FB

Facebook jako portal społecznościowy o szerokim zasięgu, coraz częściej staje się miejscem do wyłudzania danych lub innych negatywnych działań pseudo biznesowych. Dlatego poniżej znajdziesz 7 rzeczy, na które powinieneś uważać zanim na nie wyrazisz zgodę.1. Boty i fikcyjne konta

Czasami jeśli przyjmujesz zaproszenia od osób, których nie znasz, może się zdarzyć, że udostępnisz swoje konto botom zbierającym dane z twojego profilu o Tobie o Twoich znajomych. Jak sie uchronić przed takim niechcianym przesyłaniem danych. Jeśli kogoś nie znasz, wystarczy, że zadasz mu pytanie skąd się znacie. Jeśli nie odpowie, lub odpowie bez sensu to prawdopodobnie jest robot. W takich przypadkach nie zgadzaj się na dodanie takiej osoby – robota do swoich znajomych.

2. Podejrzane konkursy

Jeśli w konkursie za polubienie strony możesz wygrać wartościowe nagrody, to prawdopodobnie cała akcja to oszustwo na wielką skalę. Gdy zbierze się odpowiednia duża liczba polubień strony, wtedy zostanie ona wystawiona na jakimś serwisie aukcyjnym i sprzedana, jako super żyjąca strona razem z lubiącymi osobami. Zastanów się więc, czy chcesz zostać sprzedany?

3. Zmień kolor Twojego FB

Aplikacja oferuje zmianę koloru FB na inny i faktycznie umożliwia taką zmianę, jednak dodatków w „prezencie” dostajesz zainstalowany program szpiegujący Twoje konto na fFacebooku i wszystkie inne Twoje strony poza nim.

4. Programy typu „Kto przeglądał Twoje konto”

Programy takie jak FaceWacher24 i FaceSpy24 przekierowują użytkownika, który jest ciekawy, kto przeglądał jego profil, na formularz, gdzie należy podać podstawowe dane i wyrazić zgodę na przetwarzanie danych. Wyrażenie zgody skutkuje publikowaniem na tablicy użytkownika infografik namawiających do korzystania FaceSpy (lub odpowiednika). Programy te zapewniają, że po wprowadzeniu danych do formularza, zobaczysz kto kilkadziesiąt razy w ciągu ostatniego tygodnia odwiedzał Twój profil. Tymczasem na FB nie ma takiej możliwości, ponieważ serwis nie udostępnia żadnego API, które mogłoby zostać wykorzystane do przygotowania tego typu usługi.  Zgodnie z wpisem o tym w Dzienniku Internautów po uzupełnieniu formularza następuje  konieczność weryfikacji konta internauty, który musi podać swój numer telefonu. Następnie na ten numer przychodzi sms aktywujący odpłatne wiadomości automatycznie przychodzące dwa razy w tygodniu w cenie po 4,92zł  brutto za każdą. Czyli inaczej mówiąc nie poznasz, kto odwiedzał twoje konto, za to stracisz pieniądze.

5. Tragiczne zdarzenia lub wypadki

Zdjęcie imitujące klatki filmu z YouTube, pokazujące jakieś tragiczne zdarzenie w miejscowości, w której akurat mieszka użytkownik. Po kliknięciu na strzałkę, film nie odtwarza się i pojawia się komunikat o przeciążeniu serwerów  z propozycją ominięcia „korka serwerowego” poprzez podanie numeru swojego telefonu. Po jego podaniu otrzymany pin, który zostanie wpisany w polu przy filmie aktywuje usługę premium, czyli dostarczanie wróżb po 4,92zł brutto za szt.

6. Kuszący tytuł z automatycznym polubieniem strony

Zdarzają się strony lub wpisy, które kuszą internautów kontrowersyjnym lub atrakcyjnym tematem. Po kliknięciu okazuje się, że nieświadomie polubiłeś daną stronę i wszyscy Twoi znajomi zobaczyli co polubiłeś. Więc jeśli zauważysz, że jest to jakaś aplikacja wycofaj się.

7. Aplikacja Mój kalendarz

Niby umożliwia podgląd kto kiedy ma urodziny. Jest to zupełnie bez sensu, bo przecież FB ma taka opcję w standardzie, bez żadnych dodatków. W rezultacie po zainstalowaniu tego programu  ściąga on twoje dane takie jak adres email, imię nazwisko, grono znajomych, zainteresowania, IP, przeglądarkę i może także inne.

Inaczej mówiąc, na Facebooku unikaj !

Mimo czyhających dla niewprawnych użytkowników zagrożeń na Facebooku, to ciągle jest jedno z lepszych źródeł marketingowych. Na Facebooku możesz budować swoją markę, z łatwością znaleźć osoby o podobnych zainteresowaniach, wygodnie targetować swoich odbiorców. Jeśli jesteś zainteresowany, tutaj znajdziesz same skuteczne metody marketingu na Facebooku

Zapisz się, aby nie przeoczyć żadnego wpisu

raz w tygodniu (w poniedziałek) dostaniesz przeglądLubię komentarze, więc nie krępuj się, pisz ile wlezie, nie ma limitów, a czasem są nagrody dla najbardziej aktywnych 🙂

Comments

comments

3 thoughts on “Na co uważać na Facebooku

 1. Marcin z Tabletoid.pl napisał(a):

  Może coś się zmieni, kiedy konkurencja w postaci Google+ urośnie w siłę:) Podobne zagrożenie to chyba najlepsza motywacja do poprawy jakości produktu – o ile oczywiście internauci nadal będą chcieli korzystać FB, bo głosów krytycznych i zniechęcenia słychać coraz więcej;)

 2. Marcin z Tabletoid.pl napisał(a):

  Ciekawy i wartościowy artykuł! Informacje na temat fejsbukowych zagrożeń powinny być jak najszerzej dostępne – swoją drogą, sam FB chyba trochę słabo z nimi walczy. Przynajamniej o tym świadczy popularność wspomnianego Kalendarza.
  Do wymienionych w artykule zagrożeń dodałbym jeszcze jedno, choć może mniej poważne to czasem uciążliwe. Mianowicie użytkownicy często nie zdają sobie sprawy, że aplikacje mogą publikować komunikaty w ich imieniu i że widziane czasem lajki i zaproszenia to właśnie efekty takich automatycznych publikacji. Skutek jest taki, że niektórzy userzy obruszaj się, że „znajomi nie zapraszają ich na piwo, bo wolą wysłać zaproszenie do jakiejś bzdurnej gierki”. Dość kuriozalna sytuacja.

  1. Ludmiła napisał(a):

   Właśnie też uważam, że FB powinien jakoś bardziej dawać sobie radę ze spamem i niechcianymi aplikacjami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *