Kreatywność – porada4 – gryzdanie

Sunni Brown, autorka licznych książek odnośnie możliwości umysłu, uważa, że gryzmolenie jest, spontanicznym rysowaniem, poprawiającym myślenie.

Uważa ona, że gryzdanie ma ogromny wpływ na nasze zdolności przetwarzania informacji. Okazuje się, że wbrew ogólnie panującemu przekonaniu, że gryzmolenie jest myślową nieobecnością i zabawą zabijająca czas, to właśnie ono pozwala utrzymać umysł na wyższych obrotach przy skomplikowanych pomysłach i koncepcjach. Ponadto ma wpływ na zwiększenie kreatywności i głębokiego przetwarzania informacji.

Dlaczego tak jest? Istnieją różne sposoby uczenia się: poprzez słuchanie, czytanie, patrzenie i dotyk. Aby nauka była skuteczna, należy wykorzystać przynajmniej dwa sposoby uczenia. Przy gryzmoleniu wykorzystujemy wszystkie cztery. Dlatego gryzdanie jest bezcenne, kiedy chodzi o szybkie przetworzenie dużej ilości danych.

Przez wiele lat uważano, że gryzdanie jest jedynie formą zajęcia czasu podczas nudnej lekcji, wykładu, czy spotkania. Jednak psycholog Jackie Andrade udowodnił, że osoby które gryzdają zapamiętują nawet o 29% więcej niż, te które tego nie robią i są obecne jedynie fizycznie, a myślami zupełnie gdzie indziej. W tym badaniu uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy, z których każda z nich musiała wysłuchać monotonnej rozmowy telefonicznej i zapamiętać nazwiska osób. Grupa, której pozwolono na gryzdanie wypadła znacznie lepiej niż druga jedynie słuchająca.

Czyli jak zacząć gryzdać, żeby zwiększyć swoja kreatywność.

Nie zastanawiaj się nad tym co chcesz narysować, na jakiej kartce, czy czym. Po prostu weź ołówek lub co masz pod ręką i zrób jakiś znak na kawałku pustego papieru. Następnie pozwól, by Twoja podświadomość prowadziła twoją rękę przez 20 minut lub do czasu, kiedy stwierdzisz, że coś powstało z gryzmołów. Pamiętaj, nie ma dobrego, czy złego gryzmolenia.

Gdy masz jakiś problem do rozwiązania, mają go gdzieś z tyłu głowy, zacznij gryzdać, zupełnie bezwiednie i bez planu. Jeśli podczas rysowania przyjdzie Ci do głowy jakiś pomysł, przerwij gryzdanie i zapisz go, zanim zniknie. Potem możesz powrócić do gryzmolenia, jeśli chcesz.

Spójrz na swoje „dzieło” i staraj się zgadnąć co przedstawia. Możesz także pokazać je inny, żeby także i oni wypowiedzieli się co widzą, co może Cię jeszcze bardziej zainspirować.

Metoda z gryzdaniem jest dobra także dla tych, którzy mają problem z jasnym wysłowieniem się. Wynika to z tego, że poprzez rysowanie omijana jest lewa półkula odpowiedzialna za słowa i logikę, a zaczyna działać prawa – artystyczna, obrazowa i kreatywna.

Nie wiem jak Tobie, ale mi się to ćwiczenie ogromnie podoba, nie tylko dlatego , że lubię takie artystyczno-manualne wyzwania, to jeszcze gryzdanie, to chyba jedyny pozytywny rozpraszacz. 🙂

Zapisz się, aby nie przeoczyć żadnego wpisu

raz w tygodniu (w poniedziałek) dostaniesz przeglądLubię komentarze, więc nie krępuj się, pisz ile wlezie, nie ma limitów, a czasem są nagrody dla najbardziej aktywnych 🙂

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *