Komunikacja interpersonalna – porada3 – imię

Dlaczego używanie imienia w rozmowie jest takie skuteczne

Przede wszystkim jest to bardzo prosta metoda w komunikacji interpersonalnej, którą każdy może zastosować w konwersacji, co sprawi, że zostaniesz uznany jako bardziej przyjacielski. Wykorzystują to często handlowcy, jako podstawowa technikę szybkiego „zbratania” się z klientem i bycia uznanym przyjacielskim.

Łechce ego

Działa to dlatego, że ludzie lubią słyszeć swoje imię, ponieważ wtedy czują się dobrze i w przychylny sposób postrzegają drugą osobę. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ, usłyszenie swojego imienia delikatnie łechcze nasze ego. Zobacz poniższe zdania i sam oceń:

Cześć.

Cześć, co słychać?

Cześć Marku, co słychać?

Do zobaczenia wkrótce/

Do obaczenia wkrótce, Marku.

Zwróciłeś uwagę, że powitanie I pożegnanie z imieniem jest bardziej przyjazne i osobiste. Marek na pewno poczułby się dobrze słysząc takie pozdrowienie.

Oczywiście trzeba uważać, żeby nie przesadzić z mówieniem imienia w każdym zdaniu. To będzie wyglądało nienaturalnie, śmiesznie i nie spełni swojej roli.

Np. Wiesz Marku, sądzę, że jeśli tylko będziesz Marku chciał, z pewnością uda się Tobie Marku osiągnąć sukces i wtedy będziesz Marku mógł ocenić, czy używanie Twojego imienia Marku, zadziałało w tej sytuacji.

Brzmi to karykaturalnie i od razu widać, że cos tu nie gra prawda?

Sądzę, że w naszej kulturze jest mało popularne używanie imienia w konwersacji, natomiast w krajach anglojęzycznych, bardziej. Dlatego sama mam pewne opory przed wplataniem imienia w swoją wypowiedź, jednak staram się pamiętać, aby przynajmniej raz go użyć.

Teraz jak już wiesz o tej technice, postaraj się zwracać na to uwagę i zauważ jak się poczujesz, kiedy ktoś użyje Twojego imienia w rozmowie z Tobą.

Nie mówię tutaj, o sytuacjach, kiedy ktoś do Ciebie dzwoni z propozycją, która w ogóle Cię nie interesuje, z uprzejmości słuchasz, bo trudno mu przerwać i w każdym zdaniu używa Twojego imienia, a jak jeszcze je zdrabnia np. Pani Ludmiłko – brrrr! To działa na mnie jak płachta na byka.

Chwyta uwagę
Twoje imię wypowiedziane przez kogoś innego chwyta Twoją uwagę. Po prostu wyłapujesz je z ogólnego tłumu. Pewnie zdarzyła Ci się takka sytuacja, kiedy byłeś w jakimś pomieszczeniu z kilkoma osobami, gdzie każdy rozmawiał w grupkach i nagle gdzieś z ogólnego tłumu usłyszałeś swoje imię, które sprawiło, że odwróciłeś się w stronę osoby je wypowiadającej.

Podobnie zastosowanie imienia, pozwala lepiej wtrącić się do rozmowy, aby powiedzieć swoje zdanie.

Np. Kasiu, to dobry pomysł i chcę dodać jeszcze coś ważnego na ten temat…
Jeśli mówimy do kogoś coś ważnego i widzimy, że dany osoba odpłynęła gdzieś w przestworza swoich myśli, zwracając się do niej po imieniu, sprowadzimy jej uwagę z powrotem. Tę technikę często wykorzystują nauczyciele, gdy ktoś nie uważa na lekcji.

Np. Adamie, a Ty co myślisz na ten temat?

Jak zapamiętywać imiona rozmówców znajdziesz w artykule pod tym linkiem.

Zapisz się, aby nie przeoczyć żadnego wpisu

raz w tygodniu (w poniedziałek) dostaniesz przeglądLubię komentarze, więc nie krępuj się, pisz ile wlezie, nie ma limitów, a czasem są nagrody dla najbardziej aktywnych 🙂

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *