Kamień w słoiku

skala

Profesor filozofii stał przed swoją klasą z zestawem pewnych przedmiotów na stole przed nim. Gdy zajęcia się zaczęły nic nie mówiąc wziął bardzo duży i pusty słoik i włożył do niego duży kamień o średnicy około 2cm.

Potem zapytał studentów czy słoik jest pełny. Potwierdzili.

Więc profesor następnie wziął pudełko żwiru i wsypał je do słoika. Potrząsnął słoik lekko. Kamyczki wpadły w wolne przestrzenie pomiędzy kamieniem.

Potem znów zapytał studentów czy słoik jest pełny. Ponownie powiedzieli , że tak.

Profesor wziął pudełko z piaskiem i wsypał do słoika. Oczywiście piasek powpadałpomiędzy kamienie i żwir.
Następnie ponownie zapytał czy słoik jest pełny. Studenci odpowiedzieli jednogłośnie „Tak.”

„Teraz”, powiedział profesor, „Chcę, abyś spojrzał na ten słoik jak na swoje życie. Skały są najważniejszymi rzeczami w życiu – rodzina, partner, zdrowie, dzieci, dla każdego może to być coś innego, jednak są to rzeczy, które sprawiają, że jeśli wszytsko byłoby starcone, a one pozostaną, to Twoje życie nadal byłoby pełne.

Profesor filozofii stał przed swoją klasą z niektórych przedmiotów na stole przed nim. Gdy zajęcia się zaczęły nic nie mówiąc wziął bardzo duży i pusty słoik i wypełnił go ze skały, około 2 cm średnicy.

Potem zapytał studentów czy słoik jest pełny. Zgodzili się, że to było.

Więc profesor następnie wziął pudełko żwiru i wsypał je do słoika. Potrząsnął słoik lekko. Kamyczki, oczywiście, walcowane na otwartych obszarach między skałami.

Potem znów zapytał studentów czy słoik jest pełny. Powiedzieli, że jest.

Profesor wziął pudełko z piaskiem i wsypał do słoika. Oczywiście piasek wypełnił wszystko.
Następnie ponownie zapytał czy słoik jest pełny. Studenci odpowiedzieli jednogłośnie „Tak.”

„Teraz”, powiedział profesor, „Chcę, abyś na ten słoik na swoje życie. Skały są najważniejsze rzeczy w życiu – rodzina, partner, zdrowie, dzieci – rzeczy, że jeśli wszystko stracone i tylko oni pozostali, twoje życie nadal byłoby pełne.

Żwirek to inne rzeczy – takie jak praca, dom, samochód, a piasek to wszystko inne. – małe rzeczy. ”

„Jeśli wsypiesz do słoika najpierw piasek ” kontynuował „nie będzie już tam miejsca na żwirek i kamień. Samo życie.

Jeśli spędzasz cały swój czas i energię na małe rzeczy, nigdy nie ma miejsca i czasu na rzeczy, które są dla Ciebie ważne. Należy zwrócić uwagę na rzeczy, które są krytyczne dla waszego szczęścia. Graj ze swoimi dziećmi. Zabierz swoją ukochaną tańca. Zawsze będzie czas, aby pójść do pracy, oczyścić dom, dać zjeść obiad i naprawić popsute.

Zadbaj najpierw o kamień, czyli o te rzeczy, które naprawdę się liczą. Ustaw swoje priorytety. Reszta to już tylko piasek.

Zapisz się, aby nie przeoczyć żadnego wpisu

raz w tygodniu (w poniedziałek) dostaniesz przeglądLubię komentarze, więc nie krępuj się, pisz ile wlezie, nie ma limitów, a czasem są nagrody dla najbardziej aktywnych 🙂

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *