Jaką masz samoocenę

 

Aby sprawdzić swoją samoocenę, wystarczy odpowiedzieć na kilka prostych pytań, które pomogą ocenić Ci poziom poczucia własnej wartości.

  1. Czy czujesz się komfortowo próbując nowych rzeczy i poznając nowych ludzi?
  2. Czy myślisz, że jesteś ogólnie lubiany?
  3. Czy myślisz, że masz szacunek swoich kolegów z pracy?
  4. Czy czujesz się szczęśliwy, przez większość czasu?
  5. Czy czekasz na nowe wyzwania?
  6. Czy cenisz własną opinię?Jeżeli odpowiesz twierdząco na te pytania, to prawdopodobnie nie masz niskiego poczucia własnej wartości. Jeśli jednak masz niskie poczucie własnej wartości, czytaj dalej, żeby dowiedzieć się więcej.Czasami pomaga jedynie czytanie o własnej wartości i zastanowienie się, jak czujesz się z tym, co przeczytałeś. Możesz też czuć, że choć nie masz optymalnego poziomu poczucia własnej wartości, jesteś dość pewny siebie i porzebne jest jedynie udoskonalenie pewnych postaw i uczuć.Na przykład, zrozumienie tego, w jaki sposób powstaje Twój poziom poczucia własnej wartości może dać lepsze wyczucie Twoego poziomu własnej wartości. To w jakim otoczeniu dorastałeś, z jakimi ludźmi przebywałeś i obecnie masz do czynienia, wszystko to wpływa na poziom Twojej samooceny.

Jeśli jesteśmy traktowani dobrze , uprzejmie i uczciwie przez naszych rodziców, nauczycieli i rówieśników, jesteśmy bardziej skłonni do zdrowego poziomu poczucia własnej wartości. Jednak jeśli jesteśmy traktowani źle, i według naszego poczucia niesprawiedliwie, to jest bardzoprawdopodobne, że nasza samoocena będzie niska. Regularna krytyka, będzie stale przypominać o naszych słabościach, co może obniżyć nasze poczucie własnej wartości.

Z drugiej strony, jeśli doświadczamy zrozumienia, że każdy ma prawo do pomyłek i popełniania błędów, wtedy od najmłodszych lat wzrastamy w świadomości wysokiej samooceny i nie robienia problemu z popełniania błędów, które uznajemy jako normalne, a nie obniżające indywidulaną wartość.

Niestety, wiele osób, które cierpią z powodu niskiej samooceny mają trudności z rozwijaniem dobrych umiejętności komunikacyjnych, co potem zostaje przekazane do kolejnego pokolenia na ich dzieci.

Dobrze jest sobie także uświadomić, że zachowania negatywne otoczenia wynikają nie z chęci obniżenia naszej wrtości, ale z tego, że nie potrafią w inny sposób się zachowywać. Dlatego warto pogłębiać wiedzę o samym sobie, upewniać o swojej wartości i wzmacniać to uczucie, ponieważ z reguły jest tak, ze skoro można się było czegoś nauczyć, można także się tego oduczyć.

Zawsze możemy nauczyć się bardziej sprawiedliwie oceniać nasze umiejętności i zdolności jest na to bardzo prosty sposób, ale wymagający systematyczności:

Codziennie przed zaśnięciem pochwal się za coś co zrobiłeś danego dnia. Pamiętaj nie możesz iść spać, jeśli nie wymyślisz czegoś za co mógłbyś się pochwalić.

Metoda ta jest prosta i skuteczna jesli będziesz ją stosować codziennie.

Powodzenia.

 

Zapisz się, aby nie przeoczyć żadnego wpisu

raz w tygodniu (w poniedziałek) dostaniesz przeglądLubię komentarze, więc nie krępuj się, pisz ile wlezie, nie ma limitów, a czasem są nagrody dla najbardziej aktywnych 🙂

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *