Jak zrozumieć i poradzić sobie ze zżeraczami czasu?

Lost in the time

Co to jest zżeracz czasu? Zżeracz czasu jest to wszystko, co zmniejsza Twoja wydajność i skuteczność. Pochłaniacze czasu zwykle powodują przesunięcie uwagi z priorytetów na rzeczy nieistotne. Często też zżeraczami czasu są formy przerw, które można podzielić na trzy grupy:

1. Brak planowania

Ci, którzy uważają, że są zbyt zajęci, aby planować , zawsze tracą więcej czasu na realizację. Nawet w spokojne dni,  ich energie będzie rozproszona, a osiągnięcie celu bedzie jedynie przypadkiem. Jeśli jednak zainwestujesz czas w planowanie, sam będziesz zdziwiony jak wielokrotnie szybciej coś wykonasz. Mówi się, że jedna godzina spędzona na skutecznym planowaniu, zaoszczędza trzy godziny w realizacji. Biorąc pod uwagę 40-godzinny tydzień pracy i powyższą zasadę, rachunek jest prosty, to jakbyś miał dodatkowe cztery miesiące rocznie.

Sądzę, że każdy człowiek czasem planuje, zwłaszcza jak ma duzo do zrobienia. Problem jednak polega na tym, że planujemy od czasu do czasu, a powinniśmy na co dzień.

Dlatego spisz swoje cele krótko- i długoterminowe, osobiste i zawodowe, to pozwoli Ci się skoncentrować na najważniejszych rzeczach i nie rozdrawniac się na mało ważne pożeracze czasu.

2. Brak poczucia kontroli nad realizacją zadań

Natura ludzka sprawia, że to jest zżeracz czasu prawie każdego. Aby pokonać ten rodzaj pochłaniacza czasu, oprócz planowania powinienes wprowadzić do swojego życia sposób rozliczania ​​i sprawdzanie realizacji poszczegółnych celów i zadań. Każdego dnia skupiaj się na czynnościach, najważneijszych dla realizacji zadania i osiągnięcia Twojego celu. Przy każdym celu określ termin jego realizacji w myśl zasady: Cele bez daty to tylko mżonki. Pamiętaj, aby ustalić to tak, aby były one realnym wyzwaniem, a nie jedynie pobożnym  życzeniem. Bądź zdyscyplinowany, kontroluj postępy i weryfikuj cele w zależności od sytuacji.  Przyzwyczaj swój podświadomy umysł, do skoncentrowanej pracy nad celami, a po ich osiągnięciu nagradzaj siebie. Wzmacnia o motywację i napędza do dalszego działania!

3. Brak kontroli nad warunkami pracy

Gdy nad czymś pracujesz, zadbaj o to, aby nic Cię nie rozpraszało i nie przerywało. Czy wiesz, że gdy jesteś skoncentrowany, a ktoś lub coś przerwie Twoją pracę, potrzebujesz od 20 do 45 minut na powrócenie do poprzedniego stanu. To dopiero jest marnotrawstwo czasu!!!

Inaczej mówiąc, gdy pracujesz nad swoim celem, wyłącz telefon. jesli ktoś będzie miał naprawdę coś ważnego do zakomunikowania Tobie, na pewno zadzwoni ponownie. Zawsze przecież możesz oddzwonic po skończonej pracy. Wkrótce osoby, które Cię dobrze znają, nauczą się, że szanusjesz swój czas i jak nad czyms pracujesz nie należy Ci przeszkadzać. Jednak pierwszy krok  należy do Ciebie.

Warto sobie uświadomić jakie są pułapki związane z odbieraniem telefonu podczas pracy nad czymś. Oto one:

  • Pragnienie poznania tego, co się dzieje.
  • Dobry pretekst do opuszczenia trudnego lub nudnego zadania.
  • Chęć rozmowy towarzyskiej.
  • Poczucie ważności,  że inni dzwonią do Ciebie. Strach przed urażeniem innych.

Inne pułapki związane z marnowaniem czasu:

  • sprawdzanie poczty kilka razy w ciągu dnia. Lepiej ustalić sobie godziny jej sprawdzania, np. rano i wieczorem. To pozwoli być na bieżąco ze wszystkimi nadchodzącymi sprawami i nie bedzie rozbijac pracy nad osiąganiem celu.
  • robienie zbyt wielu rzeczy (zwykle mało istotnych) na raz, to powoduje rozdrabnianie swojego czasu pomiędzy mnóstwo czynności nie zbliżających Cię do Twojego celu. Określ priorytety i skoncentruj się na najważniejszym. Pracuj po kolei nad każda rzeczą, aż do jej skończenia. To daje lepszą efektywność i wykorzystanie czasu.
  • bałagan w miejscu pracy, powoduje, że wszystko wokół Cię rozprasza i kusi, żeby zająć się czymś innym niż realizacja wyznaczonego zadania.

Podsumowując koncentracja na celu i wytwałe działanie zaprowadzą Cię do tego, do czego dążysz.

Zapisz się na newsletter, żeby niczego nie przeoczyć

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, zapraszam do komentowania. To jest dla mnie sygnał, że to co piszę pomaga Ci rozwiązowyć Twoje problemy i jest wartościowym kawałkiem wiedzy.

Zapisz się, aby nie przeoczyć żadnego wpisu

raz w tygodniu (w poniedziałek) dostaniesz przeglądLubię komentarze, więc nie krępuj się, pisz ile wlezie, nie ma limitów, a czasem są nagrody dla najbardziej aktywnych 🙂

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *