Jak zapamiętywać imiona rozmówców

imiona w konwersacji

Dokładne zapamiętanie imienia rozmówcy jest jedną najprostszych i najważniejszych elementów budowania dobrych relacji, bez względu na ich charakter.

Jest tak dlatego, ponieważ imię wiąże się z tożsamością rozmówcy, więc jest dla niego najważniejsze.

W tym artykule przedstawię Ci kilka wskazówek, w jaki sposób sobie radzić z zapamiętywaniem imion ludzi. No to do dzieła. Jak zapamiętać imię osoby, którą pierwszy raz zobaczyłeś.

Zwykle jest tak, że zaraz po przedstawieniu zapominasz imię / imiona przedstawionych osób. Jak to wygląda w codziennym scenariuszu:

  • Osoba 1: Cześć jestem Ania
  • Osoba druga: Miło Cię poznać, jestem Karol

Niby prosty, jasny przekaz, a ułamek sekundy później, żadna z tych osób nie pamięta imienia drugiej. Też tak masz?

Dzieje się tak dlatego, że w momencie prezentacji, Twój umysł jest już zaprzątnięty myślami, co masz powiedzieć, aby rozmowa potoczyła się do przodu. Nawet jeśli rozmawiacie przez parę minut, żadne z Was nie pamięta imienia drugiej strony i żadne z was nie chce ponownie zapytać o imię, ponieważ czuje się zakłopotany. Tak się rozstajecie i jest praktycznie koniec znajomości.

Też tak miewam, chociaż teraz znacznie rzadziej niż kiedyś, zanim zaczęłam stosować metodę, którą zaraz Ci tu pokażę.

Wniosek jest taki, że jeżeli świadomie nie zmusisz się do zapamiętania czyjegoś imienia, samo się nie zapamięta. Czyli co trzeba zrobić?

Jak zapamiętywać popularne imiona

Przeanalizujmy i nieco zmieńmy powyższy scenariusz.

Gdy druga osoba mówi do Ciebie: Cześć, jestem Ania.

Jak tylko usłyszysz imię, zacznij je w głowie głośno powtarzać: Ania, Ania, Ania.

Dopiero po tym przedstawiasz się Ty: Miło Cię poznać, jestem Karol.

Jeśli Ania ma coś ważnego do powiedzenia Tobie, zanim zdążysz się przedstawić, słuchasz jej uważnie i starasz się zapamiętać twarz Ani z jej imieniem. Następnie postaraj się użyć jej imienia w kolejnym zdani, aby jeszcze lepiej Ci się utrwaliło. W tym przypadku nie musisz zwracać uwagi na to, że może to brzmieć dziwnie. Gdy się rozstajecie, powiedz sobie w głowie: Miło się z Tobą rozmawiało Aniu. Możesz to także powiedzieć głośno, ale ważne jest, abyś zrobił to przede wszystkim w swojej głowie.

Przy odrobinie wprawy, może się okazać, ze zapamiętywanie cudzych imion, w ogóle nie będzie kłopotliwe.
Jak zapamiętywać niespotykane imiona.

Oczywiście, w większości będziesz spotykał osoby z popularnymi imionami, ale na pewno zdarzą się także i takie zagraniczne, dziwne lub trudne.

Jednak to, ż ktoś ma trudniejsze do zapamiętania imię, nie rozgrzesza Cię ze skutecznego jego zapamiętania. W takiej sytuacji, poproś osobę o powtórzenie imienia. Możesz to zrobić w ten sposób:

Przepraszam, czy mógłbyś powtórzyć swoje imię, nie usłyszałem dobrze, jest tu trochę głośno w tle. Z reguły jest tak, że ludzie z trudnymi imionami są przyzwyczajeni, że ktoś wczesnej nie słyszał ich imienia, wiec prawdopodobnie bez problemu je powtórzą dla Ciebie. Skup się na brzmieniu imienia, postaraj się je skojarzyć z jakimś podobnym słowem i powtórzyć je w celu upewnienia, się czy poprawnie zapamiętujesz.

Nie wolno się naśmiewać z cudzego imienia

Każdy, kto ma dziwne imię, wie, że często dzieci naśmiewały się z jego imienia, więc mogą być przewrażliwione na tym punkcie także jako dorośli.

Nie powinno się robić żadnych uwag odnośnie imienia, w stylu np.

O kurcze, te japońskie nazwy są strasznie skomplikowane do zapamiętania.

albo

Paweł, czy marek rozumiem, ale Yamamoto?

albo

O kurcze, ale masz dziwne imię! Kto Ci takie nadał!

Zapisz się, aby nie przeoczyć żadnego wpisu

raz w tygodniu (w poniedziałek) dostaniesz przeglądLubię komentarze, więc nie krępuj się, pisz ile wlezie, nie ma limitów, a czasem są nagrody dla najbardziej aktywnych 🙂

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *