Jak zamienić konflikt w dialog?

Secretary_Salazar_Medford_49

Co to jest dialog i czy konflikt można zmienić w dialog?

Dialog jest to rodzaj rozmowy. Jeśli będzie on Twoja domeną, będziesz mógł w spoób kreatywny odkrywać i rozumieć informacje, idee, pomysłów i pogądy Twojego rozmówcy, a on będzie chętnie z Tobą dyskutował nawet na trudne tematy,  ponieważ będzie się czuł zrozumiany.Zastosowanie dialogu w rozmowie, pozwoli Ci  na skoncentrowanie sie na rozwiązywaniu problemów w myśl zasady Win-Win, czyli zwycięzca-zwycięzca.

Nasz umysł działa tak, że jeśli coś zrobimy lub powiemy, znajduje argumenty potwierdzajace słuszność naszych działań. Podejrzewam, że zdarzyło Ci się nie raz, że kupiłeś coś w sklepie, a potem okazało się, że jednak nie był to najlepszy wybór. Twój umyłś automatycznie podsuwa Ci argumenty i uzasadnienia dlaczego jednak dobrze zrobiłeś kupując ten produkt. Miałeś tak?

No włąśnie, dokładnie dlatego, podczas dyskusji łatwiej jest znaleźć argumenty podtrzymujące nasze zdanie niż zrozumieć stanowisko rozmówcy. jednak to, że jest trudniej nastawić sie na zrozumienie punktu widzenia rozmówcy, nie znaczy, że jest to niemożliwe 😉 Oczywiście na początku wymagać to będzie od Ciebie większego wysiłku, aby koncentrować się na tym co jest ważne dla Twojego rozmówcy, na powodzie jego działania, czy myślenia niż na tym co powiedzieć jak będzie Twoja kolej. Zdarza Ci się tak, że zastanawiając się nad swoim kolejnym zdaniem, przestajesz aktywnie słuchać rozmówcy? No właśnie, dopóki postępujesz w ten sposób i próbujesz przekonać kogoś do swojego zdania, zawsze w rozwiązaniu dostajesz pozycję wygrany – przegrany.

Z dialogiem jest inaczej. To taka jakby burza mózgów, szukajaca najlepszego rozwiązania, biorąca pod uwagę różne punkty widzenia, szukająca możliwości, a nie problemów. Podstawą dialogu jest aktywne słuchanie i staranie się zrozumienia dlaczego druga strona uważa tak, a nie inaczej, co nią powoduje, co dla niej jest ważne. W dialogu jesteś nastawiony na zdobywanie i pogłębianie informacji, współodczuwanie, pytanie i zdobywanie odpowiedzi. Zasady te mogą wydawać się proste jednak wymagają trochę praktyki, abyś mógł się nimi sprawnie posługiwac w praktyce. Oczywiście po poznaniu motywów rozmówcy, możesz przedsatwić swój punkt widzenia i skupić sie na poszukiwaniu nowego rozwiązania.
Oto kilka rad, w jaki sposób wprowadzić w życie dialog.
1. Zamiast starać się udowodnić, że twój pomysł, czy pozycja jest prawidłowa, Twoim zadaniem jest staranne wyjaśnienie swoich przekonań, tak aby inni mogli je zrozumieć.

2. Jak inni zrozumieją Twoją pozycję, mogą zadawać pytania w celu wyjaśnienia ich zrozumienie, lub mogą przedstawic swoje obserwacje, które pozwolą Ci lepiej zrozumieć inne aspekty Twoich pomysłów.

3. Ostatecznie rozwiązanie jest wypracowane przez całą grupę, a nie poedynczego jej członka. Każdy ma wkład w ostatetczne stanowisko.

4. Przy każdej okazji ćwicz zadawanie pytań, aktywne słuchanie i wczuwanie się w odczucia rozmówcy, gdzyż umiejętność prowadzenia dialogu, jak wszystko wymaga treningu.

5. Staraj się nie generalizować i nie oceniać innych.

6. Używaj łagodnych form wyrażania swojego zdania, np. zamiast „To z pewnością…” mów „Zastanawiam się, co by było gdyby…”

Zapisz się na newsletter, żeby niczego nie przeoczyć

Jeśli uważasz, że powyższy artykuł był dla Ciebie wartościowy, proszę pozostaw komentarz poniżej. Wszykie są dla mnie ważne i dają mi motywacyjnego kopa do dalszego pisania.

Zapisz się, aby nie przeoczyć żadnego wpisu

raz w tygodniu (w poniedziałek) dostaniesz przeglądLubię komentarze, więc nie krępuj się, pisz ile wlezie, nie ma limitów, a czasem są nagrody dla najbardziej aktywnych 🙂

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *