Jak walka nie fair rujnuje relacje

Day 50 Occupy Wall Street November 5 2011 Shankbone 2

W każdych relacjach najważniejszy jest szacucek. Kiedy go brakuje, wtedy dochodzi do głosu poniżanie i obrażanie. To są źli doradcy w kontaktach międzyludzkich. Przypomniała mi się pewna opowieść o kobiecie, która plotkowała na lewo i prawo i opowiadała złe rzeczy o swoich przyjaciołach i sąsiadach. Król się o tym dowiedział i postanowił dać jej nauczkę. Kazał jej przynieść wielką puchową poduszkę do najwyższej wieży na zamku. Gdy kobieta przyszła, polecił jej rozpruć poduchę i rozsypać całe pierze na wietrze,  a następnie pozbierać wszystkie pióra z poduszki i przynieść do niego. Rozkazał nie przeoczyc jej żadnego pióra z poduchy pod groźbą dużych kłopotów. Kobieta zabrała się do zbierania, a po kilku dniach wróciła przed oblicze króla z częściowo wypełnioną poduszką. Król zapytał, czy zdołała zebrać wszystkie, co do jednego pióra. Niestety kobieta musiała się przyznać, ze nie zdołałą zebrac wszystkich piór, poniewaz wiatr rozwiał je po całej okolicy. Wtedy król powiedział do niej, że słowa jej plotek i złośliwości są jak te pióra rozsiane na witrze. Inaczej mówiąc nigdy to co wypowiedziane, nie może być cofnięte w 100 procentach.

Podsumowując, w przypływie gniewu, podczas sprzeczki, czy w emocjach nie mów tego czego mogłbyś potem żałować i chciałbys cofnąć. Po raniących słowach zawsze coś zostanie. Jest to ważne we wszystkic relacjach, a im blliższe stosunki łączące ludzi, tym większa zadra pozostanie. Dlatego pamiętaj, aby zawsze przestrzegać następujących zasad w kontaktach między ludzkich podczas różnicy poglądów:

1. Nie wyciągaj starych, wyjaśnionych i załatwionych już spraw w czasie kłótni. Powoduje to roszarpywanie ciągle tego samego i w żaden sposób nie zbliża do rozwiązania bieżącego problemu.

2. Konkretnie przedstawiaj problem i koncentruj się na pozytywnych aspekach sprawy.

3. Nie wykorzystuj informacji uzyskanych podczas sprzeczki przeciwko drugiej osobie.

4. Staraj zrozumieć druga stronę i zobaczyć problem jej oczami.

5. Jeśli potrzeba daj sobie i drugiej osobie czas na ochłonięcie i przemyślenie, jednak nie zapomnij powrócić i rozwiązać problem do końca. Nierozwiązane sprawy potrafią urosnąć do wielkich rozmiarów.

Zapisz się, aby nie przeoczyć żadnego wpisu

raz w tygodniu (w poniedziałek) dostaniesz przeglądLubię komentarze, więc nie krępuj się, pisz ile wlezie, nie ma limitów, a czasem są nagrody dla najbardziej aktywnych 🙂

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *