Inspirujące pytania pomagające podnieść się po porażce – cz.3

Porażka jest koniecznym czynnikiem ostatecznego sukcesu i rozwoju osobistego.

Jest tak dlatego, ponieważ każdy sukces jest naznaczony licznymi błędami i przeszkodami. Porażka, która wyniknęła z przemyśleń i intencji dobrych eksperymentów, to czyn godny pochwalenia. Jeżeli chcesz zrobić coś nowego lub starego w inny sposób, to testowanie rozwiązania to jedyny sposób, na znalezienie najlepszego poradzenia sobie z sytuacją. Tworzenie życia zmierzającego co celu, wymaga wyruszenia w nieznane. Dlatego umiejętność odzyskiwania motywacji i zapału, wyciąganie wniosków i działanie do przodu jest niezbędne. Aby poradzić sobie z porażką zastosuj się do poniższych wskazówek,może także zainteresować się coachingiem, który w tym może Ci pomóc.

Oczywiście łatwo jest zrozumieć, że możesz obawiać się porażki, nieznanego lub nowego, jeśli będziesz myślał w tradycyjny sposób o tym, czyli:

porażka to:

 1. brak sukcesu, przegrana,

 2. niepowodzenie odnośnie osoby lub rzeczy

 3. brak wyników

to co nowe to:

 1. nieznane, nowe,przerażające

 2. nie dam rady

Możesz jednak zmienić sposób odbierania porażki i jej wartości przez przedefiniowanie jej w następujący sposób:

porażka to:

 1. część procesu

 2. droga do sukcesu

to co nowe:

 1. twórcze wyzwanie

 2. nowe możliwości

Porażki wzmacniają charakter, wzbogacają wnętrze, rozwijają inteligencję emocjonalną, uczą. Dlatego zawsze po porażce

rób:

 • Poczuj jakie emocje w Tobie wzbudza porażkaNie spiesz się, spokojnie przeanalizuj, czy to co zaszło jest wynikiem tego, że Twoje założenia były mylne, czy może braku zaangażowania lub niedbalstwa. Przyspieszanie może spowodować, że przeoczysz coś ważnego czego mogłeś się nauczyć.
 • Sprawdź odpowiedzialnościObwinianie siebie za rzeczy, na które nie miałeś wpływu może wpędzić Cię jedynie w depresję lub uczucie sfrustrowania. Jednak jeżeli coś za co faktycznie byłeś odpowiedzialny nie zadziałało poprawnie,zastanów się, co następnym razem mógłbyś zrobić inaczej lub lepiej. Może potrzebujesz jakiejś wiedzy i szkoleń, aby lepiej poradzić sobie z taką sytuacją. A może potrzebujesz pomocy, ponieważ zbyt wiele wziąłeś na siebie.
 • Przyznaj się do błędu i przedefiniuj porażkęKiedy przyznasz się do błędu, uwalniasz energię, aby skupić się na kolejnych zadaniach.
 • Podejmij skuteczne działania
 • Zapomnij o słowie „spróbuję”Ustal konkretne kroki do podjęcia. Jeśli nie uda się ich zakończyć, przegrupuj je i ponownie ustal.

Nie rób:

 • Dopuszczanie do zwątpienia

  Nie pozwalaj sobie na zwątpienie w siebie, ponieważ to może doprowadzić do wyzwolenia negatywnych i bolesnych emocji, zwiększenia lęku, niepotrzebnego wstydu. Aby stępić takie myśli i odczucia, potraktuj niepowodzenie jako mało istotne i przedefiniuj na sukces.

 • Obwinianie i wymówki

  Kiedy nie bierzesz odpowiedzialności za swoje czyny i wybory możesz przegapić sznsę skorygowania swojego kursu. Obwinianie innych i zdarzenia zewnętrze,daje poczucie kontroli, ale jest to jedynie poczucie, trudne do zmiany.

 • Ignorowanie i ukrywanie

Ukrywanie swoich błędów do niczego nie prowadzi. Nie pozwala zdobyć doświadczenia, a błąd wcześniej, czy później wyjdzie. Jednak droga do sukcesu się wydłuży, ponieważ możliwość poprawienia błędów zostaje oddalona.

Zbyt szybkie odpuszczenie lub poddanie się może okazać się, że zrezygnowałeś na 3 cm przed osiągnięciem sukcesu. Pomyśl, a co jeśli Twój sukces czeka na Ciebie za rogiem? Gdy zrezygnujesz, będziesz tego żałował. Wiem co mówię,bo kilkanaście lat temu założyłam z koleżanką szkołę internetową. Konkurencja nasłała na nas kontrolę, a my odpuściłyśmy. Wtedy uważałam, że tak powinnyśmy zrobić. Jednak teraz zrobiłabym inaczej – walczyłabym, zwłaszcza, że miałyśmy rację. Jednak wtedy przestraszyłyśmy się i potem żałowałyśmy.

Zapisz się po więcej informacji na temat mocy pytań, które mogą prowadzić do zmiany Twojego życia na lepsze lub jeśli robisz to niewłasciwie – do katastrofy

Comments

comments

One thought on “Inspirujące pytania pomagające podnieść się po porażce – cz.3

 1. piotrek napisał(a):

  Co racja to racja. Przede wszystkim trzeba w pierwszej kolejności zdiagnozować problem, żeby w przyszłości nie popełniać ponownie tych samych błędów. Trzeba pamiętać jednak, że nie ma złotego środka – jeżeli coś zadziała raz, nie ma gwarancji, że będzie to uniwersalna zasada. Do każdego problemu należy podejść indywidualnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *