Czy jesteś asertywnyUwaga: Ten plik jest z hasłem, to znaczy, że jest dostępny tylko dla stałych czytelników. Żeby otrzymać dostęp zapisz się na odpowiednie materiały w zakładce Subskrypcja. Jeśli uważasz, że mógłby kogoś z Twoich znajomych zainteresować lub przydać mu się, wyślij mu link do odpowiedniej subskrypcji . Jeśli nie wiesz,co wybrać, napisz do mnie, pomogę Ci.Ten wpis rozpoczyna serię artykułów poświęconych asertywności.

Co to jest asertywność?

Asertywność to nie jest bycie agresywnym lub gwałtownym, ani też robienie rzeczy dla innych wbrew naszej woli. Asertywność to umiejętność wyrażania siebie i bycia w stanie skutecznie współdziałać z innymi ludźmi.
Inaczej mówiąc, aserywność, to spokojne wysłuchanie czyjegoś stanowiska, bycie w stanie odmówić i nie dac się zdominowac przez silniejsze osobowosci.

Asertywność, to nie jest cecha genetyczna, tylko wyuczona. Twój poziom asertywności jest częścią Twojej osobowości i ma silne implikacje dla Twoich stosunków i relacji międzyludzkich, zarówno o charakterze intymnym, jak  i Twoich przyjaciół, członków rodziny, rówieśników, szefa i współpracowników.

Asertywność lub asertywne zachowanie znaczy działać w taki sposób, aby bronić siebie i swoich praw, bez agresji i ze zrozumieniem drugiej strony.

Osoby o wysokiej asertywności, w ekstremalnych sytuacjach mogą być postrzegane jako zbyt pewne siebie, jednak brak agresji i otwartość do znajdowania rozwiązania problemu typu wygrany-wygrany, sprawiają, że cieszą się zwykle dużym szacunkiem.

Osoby,  które wykazują niski poziom asertywności, mają problemy z wyrażaniem swoich potrzeb, swojego punktu widzenia i odmowy. Dlatego w niektórych sytuacjach mogą być odrzucane, wykorzystywane, nadużywane, bagatelizowane lub osłabione przez silniejsze jednostki. To nie znaczy jednak, że osoby mało asertywne nie mają ważnych własnych opinii ,  tylko, że mogą mieć więcej trudności, niż większość ludzi w wyrażaniu siebie otwarcie i skutecznie.

Sprawdź swój poziom asertywności?

Odpowiedz szczerze  na poniższe pytania Tak/Nie i zapisz swoje odpwiedzi.

  1. Jestem skory/a, do wyrażania zgody na wykonanie zadań przed przeanalizowaniem, czego dotyczy zadanie i ile potrzeba czasu na jego realizację.
  2. Mam trudności z poinformowaniem członków rodziny i przyjaciół, że zrobili coś, co mnie obraża.
  3. Czasami jest mi trudno powiedzieć sprzedawcom, że jedynie oglądam lub przerwać telemarketerom i odmówić wysłuchania oferty.
  4. Obawiam się powiedzieć swoje zdanie przed grupą osób, która omawia ważny temat, nawet jeżeli uważam, że moja opinia jest istotna.
  5. Czuję się niekompetentny, kiedy muszę poprosić o dodatkowe wyjaśnienie, tego co ktoś powiedział.
  6. Nie zgadzam się z krytyką i często czuję się urażony lub uprzedzony do tych, którzy znaleźli błąd w moim rozumowaniu lub działaniu.
  7. Mam trudności z zaakceptowaniem komplementów i czasem pomniejszam moje osiągnięcia, występy lub zdolności.
  8. Rzadko proszę kogoś o pomoc lub przysługę.
  9. Niechętnie informuję ludzi o tym, że zmieniłem zdanie odnośnie wykonania czegość dla nich.
  10. Z reguły nie zwracam niewłaściwie przygotowanego posiłku  w restauracji lub wadliwego towaru zakupionego w sklepie.

Wyniki testu Czy jesteś asertywny?

Sprawdź ile odpowiedzi twierdzących uzyskałeś w teście i sprawdź interpretację wyników:

0 do 3Jesteś asertywny. 0 punktów wskazuje ogólny komfort w wyraznaiu swoich preferencji i opinii, a także ogólnie wysoki poziom samooceny. Jeśliodpowiedziąłeś/łaś na kilka pozycji na liście twierdząco (do trzech), możesz mieć problemy w pewnych okolicznościach, a w innych nie. Przyjrzyj sie ponownie w jakich sytuacjach czujesz się niekomfortowo i dowiedz się z kolejnych artykułów jak sobie z tym poradzić.

4 do 6Jesteś mało asertywny. Wyniki w tym zakresie mogą wskazywać ogólny dyskomfort w wyrażaniu swoich potrzeb, trudności w odmiawianiu zrobienia czegoś czego nie chcesz oraz wahaniu w wyrażaniu swoich uczuć. Użyj porad zawartych na tym blogu, aby stać się bardziej stanowczym  i poprawić swoją komunikację międzyludzką. Być może, że niski poziom asertywności wynika z niskiej samooceny, braku pewności siebie, lub depresji.

7 do 10Nie jesteś asertywny. Twoje odpowiedzi wskazują, że możesz mieć wiele trudności w różnych sytuacjach. Asertywność to nie tylko kwestia „dostajesz to, czego chcesz.” Jest to umiejętnością skutecznej komunikacji i nauki, aby nie dostać to, czego nie chcesz. Poważny problem z brakiem asertywności i niska samoocena może prowadzić do bycia wykorzystywanych, a w najgorszym przypadku do nadużyć. Brak asertywności może być oznaką poważniejszych problemów osobistych. Asertywności można się nauczyć. Wiele informacji i pomocy możesz uzyskac z kolejnych wpisów dotyczacych asertywności i komunikacji na tym blogu.

Test ten rozpoczął serie artykułów związanych z asertywnością. Jeśli masz jakies pytania odnośnie asertywności, konkretnych sytuacji, które sprawiaja Ci kłopot, napisz to w komentarzu, a postaram się odpowiedzieć na woje wątpliwości w kolejnych materiałach.

Zostaw komentarz i napisz w jakich sytuacjach czujesz się niekomfortowo i nie potrafisz zachowywać się asertywnie lub masz problem z wyrażaniem swoich uczuć, a postaram się to uwzględnic w kolejnych materiałach.Proponuję Ci jeszcze sprawdzić poprzez test osobowości,  jakie masz intuicyjne zdolności

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *