8 powodów dlaczego Twoja praca Cię dobija

osobowosc

Jeśli Twoja praca jest dobrze płatna, a mimo to już sama myśl o pójściu do niej Cię przytłacza, a po pracy masz poczucie straconego czasu, to znaczy, że to co wykonujesz jest w sprzeczności z Twoimi wartościami i preferencjami. Inaczej mówiąc Twoja praca jest nie przystosowana do twojego typu ososbowościowego.

Przywykliśmy w wyborze pracy na pierwszym miejscu stawiać godną pensję, stabilność i bezpieczeństwo. Jednak te warunki nie zapewnią Ci zadowolenia z pracy, jeśli nie będzie ona zgodna z Twoim profilem osobowościowym. Taki stan rzeczy może prowadzić do stresu, niezadowolenia i wypalenia. W przeciwnym wypadku, praca będzie inspirująca, rozwijająca i dająca spełnienie.

Aby porównać typy osobowości z najczęściej pojawiającymi się narzekaniami odnośnie  pracy, skorzystałam z 4 sposobów podchodzenia do różnych rzeczy, które zostały opracowane przez matkę i córkę Myers.

 1. Skąd bierzesz energię i gdzie preferujesz kierować swoją uwagę ? Na zewnątrz czy do wnętrza – wymiar E-I (Eksrawertyk – Introwertyk)
 2. Jakie informacje wolisz gromadzić ? Rzeczywiste i namacalne, czy koncentrujesz się na całościowym obrazie i powiązaniach między faktami – wymiar S-N (Poznanie – Intuicja, z angielskiego Sensing-iNtuition)
 3. W jaki sposob wolisz podejmować decyzje? Bazując na logice i sprawiedliwości, czy raczej subiektywnie na systemie waartości i harmonii – wymiar T-F (Myślenie – Odczuwanie, z angielskiego Thinking – Feeling)
 4. Jaki jest Twój styl życia i pracy ? Czy  działasz w sposób zaplanowany bazując na osądzie, czy raczej elastycznie – wymiar J-P (Osądzanie – Obserwacja, z angielskiego Judgong – Perceiving)

No dobrze, ale jaki to związek z pracą? Otóż ma i to zasadniczy.

 • Weźmy na początek wymiar E-I. Ekstrawertycy czerpią energię z zewnątrz, a Introwerycy ze swojego wnętrza. Dlatego Eksrawertycy pozostawieni na długi czas w samotności, tracą energię i motywację do działania. Introwertycy odwrotnie. W pomieszczeniu, gdzi ejest ciągly ruch, pełno ludzi, hałas nie moga sie skupić i spada ich wydajność, co dalej prowadzi do braku zadowolenia z pracy. W przypadku, gdy praca nie współgra z typem osobowości w tym wymiarze, powstają popularne narzekania charakterystyczne dla każdej z osób:

E – Muszę tu kwitnąć sam w tym biurze, odizolowany od reszty świata, bez niczyjej pomocy.

I – Taki tu gwar, wszystko rozprasza, cżłowiek nie może spokojnie zebrać myśli.

 • Kolejny wymiar to S-N. Osoby kierujące się Poznaniem S są konkretne i mocno zorientowane na rzeczywistość. Intuicyjni N natomiast koncentrują się na możliwościach, połączeniach i całości. S lubią nauczyć się pewnej czynności i potem ją powtarzać, chcą mieć wymierne efekty. Dlatego w pracy, gdzie wymagane są ciągle zmiany, nauka nowych umiejętności i abstrakcyjne możliwości, czują sie sfrustrowani, że nie mogą niczego dobrze opanować i nie widzą efektów. N z kolei lubią zmiany, możliwości ich motywują do przyc, a powtarzalność czynności i problemów odbierana jest przez nich jako monotonia i wtedy szubko się nudzą. Przykłady narzekania w tym wymiarze, mogą wyglądać następująco:

S – Ciągle i ciągle muszę się czegoś nowego uczyć i nigdy nie mam szansy, aby poznać coś naprawdę dobrze i być w tym świetny.

N –  Powtarzam ciągle te zame czynności, niczego się nie uczę, nie ma żadnych wyzwań, tylko przyziemne zadania.

 • Trzeci wymiar to T-F, który określa co jest większym priorytetem obiektywizm i sprawiedliwość, czy współczucie i osobiste wartości. Myśliciele podejmują decyzje na podstawie logiki, zasad i obiektywnej analizy. Chętnie wspólpracują z ludźmi, których uważają za rozsądnych, kompetentnych i inteligentnych. Uważają, że decyzja powinna byc zawsze pozbawiona jakiegokolwiek zabarwienia emocjonalnego typu współczucie. Z kolei Czuciowcy będą uważali, że muszą działać wbrew swoim wartościom, żeby zawsze trzymać sie ustalonych obiektywnych zasad. Jeśli nie mogą brać pod uwagę, że coś może kogoś zranić, czują się z tym źle. Cenią sobie harmonię i dobrą atmosferę. Oczekują pozytywnych skutków swojego działania. Dlatego możemy spotkać tego typu narzekania:

T – Ludzie przynoszą do pracy swoje emocje i potem naginają zasady do swoich potrzeb, nawet jeśli są nielogiczne. To bardzo deprymujące. Zasady powinny być jasne i nie dyskutowalne.

F – Moja praca polega na manipulowaniu ludzkimi emocjami, a  przecież różne są sytuacje, w których muszę postępować wbrew sobie.

 • Ostatni wymiar to J-P odnośi się do sposobu organizowania sobie pracy. W związku z tym oba bieguny J i P powinny mieć zupełnie różne zajęcia, żeby czuć się dobrze. Osądzający J lubią mieć wszystko zapalnowane, zorganizowane, a P potrzebują spontaniczności i otwartości. J muszą mieć jasno określoną hierarhię, zasady i procedury postępowania w danych okolicznościach i tego się trzymają. Dlatego brak tych czynników J odbierają jako chaos, w kórym nie potrafią sie dobrze odnaleźć. Inaczej natomiast jest z P. Ci z kolei lubią byc otwarci, dzialaja na ostatnią chwilę, a długotrwałe plany ich ograniczają. Stąd biora się nastepujące narzekania w ramach tego wymiaru:

J – Nic nie jest tu ustalone, nic nie wiadomo, co kto ma zrobić i na kiedy, kto jest za co odpowiedzialny. Nie można sobie niczego zaplanować.

P – Tylko porcedury i porcedury. Tu w ogóle nie ma miejsca na kreatywność, na szukanie nowych rozwiązań, możliwości. Po prostu jedna wielka biurokracja.

Jeśli zauważasz u siebie podobne zastrzeżenia, to prawdopodobnie Twoja praca jest w sprzeczności z Twoim typem osobowości. Możesz nie mysleć o zmianie pracy teraz, ale potraktuj rozwiazanie testu, jako rozpoznanie. Sprawdź jaką osobowośią jesteś, jakie prace sa dla Ciebie najbardziej odpowiednie, jakie masz mocne strony i co w związku z tym wychodzi Ci intuicyjnie i naturalnie.

Więcej szczegółów na temat testu osobowości i typów osobości znajdziesz tutaj

 

 

Zapisz się, aby nie przeoczyć żadnego wpisu

raz w tygodniu (w poniedziałek) dostaniesz przeglądLubię komentarze, więc nie krępuj się, pisz ile wlezie, nie ma limitów, a czasem są nagrody dla najbardziej aktywnych 🙂

Comments

comments

2 thoughts on “8 powodów dlaczego Twoja praca Cię dobija

 1. Tereska napisał(a):

  Bardzo dobrze opracowany materiał. Czytelny jasny przekaz myślę, że zrozumiały dla każdego.
  Gratuluję.

  1. Ludmiła napisał(a):

   Dziękuję bardzo i zapraszam częściej 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *