6 kroków do zwiększenia kreatywności

kreaywnosc1

Kreatywność jest ważną cechą, wykorzystywaną w wielu dziedzinach życia. To proces, który pozwala na postępowanie niestandardowe, niezgodne z utartymi, nieefektywnymi sposobami. Kreatywność pomaga rozwiązywać problemy, utrzymywać lepsze relacje i być bardziej szczęśliwym.

Kreatywność nie jest czymś co masz lub nie, możesz ją rozwinąć poprzez praktykowanie specjalnego sposobu myślenia.

Poniżej podaję Ci 6 kroków, które poprawią Twoją kreatywność. Używaj ich codziennie, nie tylko w pracy, ale także w relacjach poza nią. Pomogą one także w zmianie starych nawyków na zupełnie nowe.

 1. Uwierz w swoją kreatywność

Wiara w swoje możliwości jest podstawową I najważniejszą zasadą. Ja na przykład mam taką formułkę, która zawsze na mnie pozytywnie działa w trudnych sytuacjach, kiedy wydaje mi się, że mam pustkę w głowie i nie wiem jak rozwiązać dany problem. Powtarzam sobie „dalej, na pewno coś uda mi się wymyślić, w końcu nigdy do tej pory moja głowa mnie nie zawiodła”. I wiesz co – działa. Wkrótce przychodzą mi do głowy różne rozwiązania. Lepsze lub gorsze, ale przychodzą. Sprawdziłam to naprawdę w wielu sytuacjach i różnych przypadkach. To daje spokój i pewność powodzenia.

Powiesz no dobrze, a co jeśli nie wierzę w „swoją głowę”? W takiej sytuacji zacznij rozwijać swoją kreatywność. Najpierw przypomnij sobie jakieś trzy rzeczy, kiedy uważasz, że zachowałeś się kreatywnie i zapisz je na kartce. Postaraj się rozpoznać w jakich dziedzinach czujesz się kreatywny. Może to być związane z rysowaniem, gotowaniem, organizowaniem, załatwianiem, pracami ogrodowymi. Kreatywność może przejawiać się w  wielu drobnych rzeczach, np. pomysłowych prezentach, noszeniu ubrań, nakrywaniu do stołu, tworzeniu czegoś itp. Gdy zaczniesz zauważać te drobne szczególiki świadczące o Twojej kreatywności, wtedy łatwiej Ci będzie w nią uwierzyć.

 1. Miej świadomość istnienia swojego wewnętrznego krytyka

Na pewno nie raz miałeś z nim do czynienia. Na przykład chciałeś coś zrobić, a  wewnętrzny krytyk znajdował setki argumentów (niekoniecznie właściwych), aby tego nie robić. To nie jest jego zła wola, ale chęć ochrony Ciebie przed niebezpieczeństwami. Jeśli rzadko robisz coś nowego, czyli wychodzisz poza swoją strefę komfortu, wtedy Twoja podświadomość, czyli wewnętrzny krytyk, woli kierować Cię w stronę tego co znane, sprawdzone i bezpieczne. Jednak jeśli pokażesz mu, że nowe wyzwania są ciekawe, bezpieczne i w rezultacie lepsze dla Ciebie, będzie Cię wspierał. Trzeba go po prostu obłaskawić. Możesz nadać mu imię, zadawać mu pytania (podświadomość kocha pytania) i pokaż mu, że bycie kreatywnym to nie tylko świetna zabawa, ale także sposób rozwiązywania problemów.

 1. Zwracaj uwagę na szczegóły

Praktykując z kreatywnością zaczniesz zauważać więcej szczegółów w codziennym życiu, a co za tym idzie będziesz bardziej spostrzegawczy. Zacznij od zadania sobie pytań podobnych do:

 • Który but zakładam zwykle jako pierwszy?
 • Jakiego koloru są drzwi frontowe w Twoim sklepie spożywczym?
 • Ile emaili wysyłasz każdego dnia?

Graj w kalambury, tabu, skojarzenia. Jeśli czekasz na co i nie bardzo możesz robić coś innego, spójrz na jakiś przedmiot z Twojego otoczenia i znajdź dla niego przynajmniej trzy niestandardowe zastosowania.

 1. Zadawaj oczywiste pytania

Nawet jeżeli wydaje Ci się, że coś jest oczywistego, zadawaj pytania. Bądź ciekawy jak co działa, dlaczego w danej chwili czujesz to, a nie tamto. Dlaczego ktoś coś zrobił lub powiedział. To uruchomi w Tobie inny wymiar kreatywności. Pamiętaj, nie ma głupich pytań, to jedynie ludzie nadają im znaczenie głupich lub mądrych.

 1. Żyj w teraźniejszości

Nie warto użalać się nad przeszłością, bo jej już nie ma. Oczywiście jeśli coś nie poszło po Twojej myśli, zastanów się czego powinieneś się nauczyć z tamtej sytuacji, aby się nie powtórzyła. Przeszłość traktuj jedynie jako źródło doświadczeń, a nie powód do narzekania. Kreatywność, to działanie tu i teraz. Koncentracja na kreatywności, pozwala właśnie wykorzystywać zdarzenia z przeszłości jako bazę wiedzy i na tej podstawie wybranie możliwie najlepszego rozwiązania dla danej sytuacji. Dzięki braku rozpamiętywania przeszłości w głowie robi się miejsce na nowe pomysły, nowe doznania, nową, większą kreatywność.

 1. Nie daj się zaszufladkować

Czasami sami siebie szufladkujemy. Na przykład uważając, ze introwertyk nie może być dobrym mówcą, albo osoba niezdecydowana, może nauczyć się szybko podejmować decyzje, osoba nieśmiała, może być duszą towarzystwa. Wszystko zależy od nastawienia. Jeśli nastawisz się pozytywnie, pokażesz swojej podświadomości pozytywne strony bycia innym niż dotychczas, wszystko może się zmienić. Przy oswajaniu podświadomości świetnie działają techniki NLP – np. wizualizacja.

Kreatywność jest prosta, wystarczy być bardziej dziecinnym, spontanicznym, otwartym, ciekawym świata i możliwie najczęściej stosować powyższych 6 kroków do jej pogłębiania.

No to do dzieła! Sprawdź jak ta praktyka wygląda u Ciebie.

Zapisz się, aby nie przeoczyć żadnego wpisu

raz w tygodniu (w poniedziałek) dostaniesz przeglądLubię komentarze, więc nie krępuj się, pisz ile wlezie, nie ma limitów, a czasem są nagrody dla najbardziej aktywnych 🙂

Comments

comments

2 thoughts on “6 kroków do zwiększenia kreatywności

 1. hania napisał(a):

  Bardzo konstruktywne podejście. Chyba czas na zmiany i zadawanie pytań 🙂 Do tej pory za mało szczegółów zauważałam. A myślałam że jestem kreatywna 🙂

  1. Ludmiła napisał(a):

   Napewno jesteś kreatywna i dlatego warto tę cechę rozwijać. Nasz umysł ogromnie lubi pytania i tak jest skonstruowany, że póki nie znajdzie odpowiedzi, nie spocznie w poszukiwaniach 🙂 A więc warto go trenować, niech ma zajęcie 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *