5 prostych zasad dobrych relacji

grupa

Wiele osób nie docenia umiejętności budowania dobrych relacji.

Są i tacy, którzy zazdroszą innym dużego grona znajomych, sympatyczności i dobrych relacji z otoczeniem myśląc, że oni tak nie potrafią, bo urodzili się aspołeczni. Otóż mam dobrą wiadomość. Umiejętności budowania dobrych relacji, poprawnej komunikacji, zdobywania zaufania, można się nauczyć i na dodatek nie jest to takie trudne jak może się wydawać.

Posiadanie umiejętności społecznych jest bardzo ważne, ponieważ cały dzień jesteśmy w interakcji z ludźmi. Takie umiejętności przydają się w pracy, gdzie pozwalają rozwijać biznes, ale także w życiu osobistym przy zdobywaniu partnera, przyjaciół jak i załatwianiu codziennych spraw.

Pokażę Ci za chwilę 5 podstawowych zasad, które pomogą Ci odnieść sukces w budowaniu dobrych relacji. Budowanie relacji jest ściśle związane z komunikacją interpersonalną, a na to ma wpływ mowa ciała, to co mówisz i w jaki sposób, ton, tempo oraz to w jaki sposób traktujesz innych, jak o nich myślisz, jakie masz do nich nastawienie.

No to do dzieła! Oto podstawowe zasady budowania dobrych relacji z ludźmi:

1 . Zachowój spokój

Możesz być spokojny jeśli chodzi o relacje społeczne. Nerwy są złym doradzcą. Twój spokój pozytywnie wpłynie na osobę, z którą rozmawiasz, a dodatkowo odbierze Cię jako osobę zrównoważoną i pewną siebie.

2 . Mowa ciała

Zaledwie 7% przekazywanych treści pochodzi z wypowiadanych przez Ciebie słów. Pozostałe informacje odczytujemy z mowy ciała. Dlatego czasami mamy wrażenie, że np. ktoś kłamie, a innemu ufamy, mimo, że go w ogóle nie znamy. Pierwszy przypadek, to wynik braku spójności pomiędzy wypowiadanymi słowami, a mową ciała, niewerbalnymi sygnałami wysyłanymi przez rozmowcę (grymas twarzy, układ rąk i nóg, dotykanie twarzy, odwracanie wzroku). W drugim przypadku, to co rozmówca mówi płynie z jego wnętrza i wtedy występuje pełna zgodność pomiędzy tym co widzimy i co słyszymy. Wtedy taka osoba budzi zaufanie. Nad mową ciała w pewnym stopniu możemy zapanować lub  wyszkolić kontrolowanie odruchów, jednak wprawne oko wcześniej, czy później wykryje niespójność.

3 . Interesuj się innymi

Dla każdego człowieka on sam jest najważniejszy. W związku z tym każdy lubi mówić o sobie, ponieważ wtedy wzrasta jego poczucie ważności. Jednak tutaj jest pewna pułapka. Jeśli zależy Ci na zbudowaniu dobrych relacji, to musisz zainteresować się innymi i dać im mówić. Nie znaczy to, ża sam masz w ogóle się nie odzywać, albo siedzieć jak na tureckim kazaniu obrażony na cały świat, że musisz kogoś wysłuchiwać. Nie, nie, nie tędy droga. Żeby zbudować dobre relacje powinieneś być prawdziwie zainteresowany tym co Twój rozmówca mówi, zadawać pytania, żywo reagować na jego emocje.

Jeśli nie masz doświadczenia w prowadzeniu rozmów i poprawnej komunikacji może wydawać Ci się to nudne i trude do przeskoczenia. Jednak jeśli przy każdej okazji będziesz praktykował tę umiejętność, wkrótce przekonasz się, że nie jest to trudne i może być świetną zabawą. Każdy człowiek ma coś ciewkawego do powiedzenia, tylko trzeba do tego dotrzeć i być otwartym na nowości i wiedzę.

Więcej na ten temat możesz dowiedzzieć się z filmu Jakie są najważniejsze umiejętności komunikacyjne

4 . Dobre nastawienie

Jeśli chcesz mieć dużo przyjaciół i umieć budować dobre relacje powinieneś dobrze nastawić się do ludzi i szukać w nich tego, co w nich najlepsze. Akceptować ich takimi jakimi są, bez oceniania. To pomoże Ci przełamać obawę przed kontaktem z ludźmi, a pozytywne nastawienie zostanie odebrane przez rozmówcę, co także wpłynie na dobre odbieranie Ciebie jako człowieka.

5 . Rozpoznaj z czym masz problem i trenuj

Obserwuj swoje zachowania socjalne i oceń, które wymagają poprawy. Staraj się rozpoznać jakie sytuacje wywołują konflikty, a w których czujesz się dobrze. Pracuj nad problemami i wykorzystuj to co dobre. A co najważniejsze trenuj przy każdej okazji: w autobusie, sklepie, na poczcie (tu zawsze jest dużo czasu w kolejce 😉 , w pracy czy szkole, w urzędzie, a nawet na ulicy.

Zdobyte i rozwinięte umiejętności interpersonalne ogromnie pomogą Ci w życiu. To jest wiedza, którą każdy powinien posiadać. W końcu człowiek, to zwierzę stadne 😉

Zapisz się, aby nie przeoczyć żadnego wpisu

raz w tygodniu (w poniedziałek) dostaniesz przeglądLubię komentarze, więc nie krępuj się, pisz ile wlezie, nie ma limitów, a czasem są nagrody dla najbardziej aktywnych 🙂

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *