3 sposoby radzenia sobie z porażką

doswiadczenie porazka

Dla większości osób myśl o porażce jest paraliżująca i przerażająca. Zwłaszcza, jeśli miałaby ona być publiczna. Z tego powodu działania ludzi są zachowacze, czyli grają żeby nie przegrać, a nie po to by wygrać. Jednak Ci, którzy mają dobre efekty obracają porażki w sukces.

Znam opowiadanie Megan McArdle, które świetnie obrazuje porażkę.

Młody adept pyta bogatego starca:

– Jaki jest sekret, tego, że odniosłeś sukces

Starzec odpowiada:

– Trafna ocena

Młody:

– A w jaki sposób dotarłeś do tego co masz

Starzec:

– Przez doświadczenie

Młody:

– W jaki sposób zdobyłeś doświadczenie

Starzec:

– Poprzez złą ocenę

To jest bardzo prawdziwa historia. Przeanalizuj swoje życie, a uświadomisz sobie,że gdy wszystko idzie świetnie, często w ogóle się nie zastanawiasz jak to wyszło.Wyszło, bo wyszło. Jedna,kiedy coś nie wyjdzie wtedy analizujesz, dlaczego nie wyszło. Jeśli tylko zamienisz”dalczego nie wyszło” na „co zrobić, żeby następnym razem wyszło”, zdobywasz doświadczenie.

Każdy, ktocośosiągnął,zrobił to poprzez zdobywanie doświadczenia i uczenie się na porażkach.

Weźmy na przykład Jemes’a Dyson’a (wynalazcę odkurzacza bezworkowego).teraz jest wielkim wynalazcą, ale zanim się nim stał zrobił 5125 prototypów. Michael Jordan został wyrzucony z drużyny koszykówki w szkole średniej, ponieważ byłzbyt niski. Pułkownik Sanders (twórca KFC) w wieku 65 lat zbankrutował i przezentował swoje kurczaki w 1009 restauracjachi barach, zanim stworzył sieć KFC.

No dobra, w takim razie skoro sukcesjest tak bardzo powązany z wieloma porażkami, to dlaczego tak mało osób jest skłonnych zaryzykować porażkę i wybiera szarość i przeciętność?

Co to takiego ta porażka. To wynik niezgodny z oczekiwaniami, czyli z tym wjaki sposób o tym myślisz. Jesli oczekujesz, że jak zadziałasz staną się wielkie rzeczy, to zjednej strony dobrze,bo Cię to napędza do działania,jednak z drugiej strony to błąd. Błędem nie jest dążenie do wielkich rzeczy, to akurat jest super użyteczne, ale chodzi o to, aby cieszyć się całą drogą do realizacji tego wielkiego przedsięzięcia. Myślenie, że z każdymkrokiem zbliżasz się do oczekiwanego rezultatu. Jeśli jednak myślisz, że rezultat ten zostanie osiągnięty od razu to się mylisz. Dlatego ważne jest, aby nie rezygnować po porażkach, tylko się z nich uczyć i myśleć o kolejnych krokach w stronę swojego celu. Cieszyć się tym, że wydarzenia pozwoliły Ci się czegoś nauczyć i zbliżyć do celu.

Może Ci się wydawać trudne takiepodejście, aby cieszyć się z porażki. Dlatego mam dla Ciebie 3 techniki, które ułatwią zrobienie tego.

1. Zakceptuj siebie i zwalcz krytycyzm

Krytykowanie siebie stwarza błędne koło. Gdy źle o sobie myślisz, nie masz motywacji do działania, więc nie działasz, albo działasz trochę. Toniestetny nie prowadzi do sukcesów,tylko do frustracji, krytykowania siebie i tak w kółko.

Jeśli zaakceptujesz siebie i porażkę, którą poniosłeś otwierają się nowe możliwości. Wierzysz, że osiągnięcie sukcesu jest możliwe, wierzysz w swoje pomysły i możliwości, co Cię nakręca do działania i zwiększa szansę na sukces. Sukces podbudowuje Ciebie inakręca do dalszego działania i kolejnych działań i sukcesów

2. Ucz się na błędach

Uczeniesię na błędach jest jedną zpodstawowych składowych rozwoju osobistego i zdobywania doświadczenia. Nie na darmo mówi się, że praktyka to zdobyte doświadczenie. Co to znaczy, że ktoś ma duże doświadczenie. To znaczy, że daną czynność wykonał setki razyi w wyniku tego wie, co może się zdarzyć lub jak zadziałać, by coś się nie zdarzło. Skąd on o tym wie? Bo poprzez wielokrotne wykonywanie tej samej czynności,miał do czynienia zwieloma sytuacjami (porażkami), którepo drodze musiał rozwiązać, nauczyć się i zdobyć doświadczenie.

3. Porażka wiedzie do sukcesu

Dlaczego powinieneś cieszyć się z porażki, ponieważ dzięki niej wiesz, czego nie robić następnym razem. Inaczej mówiąć, im szybciej poniesiesz porażkę, tym szybciej osiągniesz prawdziwy sukces. Ci co często przegrywają ostatecznie wygrywają. Jeśli odniosłeśjuż jakiśsukces,buduj kolejny w oparciu o poprzedni.

Sukces buduje sukces.

Jest to związane z doświadczeniem,im większe zdobywasz doświadczenie, tym mniej popełniasz błędów, ponieważ znasz proces.

Gdy przytrafi Ci się porażka , zawsze masz dwa wyjścia.

  • Możesz użalać się nad sobą i nic niezrobić
  • Możesz się nauczyć i zrobić następnym razem inaczej

Ostatnio moim hasłem przewodnim jest: Sprawdź co jest za rogiem.

Zapisz się, aby nie przeoczyć żadnego wpisu

raz w tygodniu (w poniedziałek) dostaniesz przeglądLubię komentarze, więc nie krępuj się, pisz ile wlezie, nie ma limitów, a czasem są nagrody dla najbardziej aktywnych 🙂

Comments

comments

2 thoughts on “3 sposoby radzenia sobie z porażką

  1. jaxon napisał(a):

    porachy to przede wszystkim znakomita okazja do „nauczki” czyli nauczenia się na własnych błędach. Życiowe doświadczenia są przecież bezcenne

    1. Ludmiła Malicka napisał(a):

      Każda porażka, to nauczka i krok w stronę sukcesu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *